Vrasja e avokatit grek/ I biri zbardh bisedat me babain: Ishte kontratë vdekjeje nga “mafia shqiptare

Vrasja e avokatit grek/ I biri zbardh bisedat me babain: Ishte kontratë vdekjeje nga “mafia shqiptare

21:23, 01/10/2020

Vrasja e avokatit Michalis Zafeiropulos, më 12 tetor 2017, konsiderohet një kontratë vdekje nga familjarët e tij të cilët dëshmuan sot në Gjykatën e Shkallës së Dytë Penale në gjyq për krimin që ishte kryer në zyrën e viktimës.

Në sallën e gjyqit, janë tre të pandehur të dënuar në shkallën e parë me burgim të përjetshëm dhe shumë vite burgim të cilët konsiderohen anëtarë të së ashtuquajturës “mafia e burgut”.

Djali i viktimës, Epamineondas Zafeiropulos, paraqiti në gjykatë një bisedë në internet që babai i tij kishte me një person që përdorte një pseudonim, disa muaj para vrasjes së tij. Sipas shkresave të çështjes, përpjekja e “mafies së burgut” për të nxjerrë para kishte filluar.

Në atë periudhë, avokati kishte një çështje të Aristides Floros, biznesmen në fushën e energjisë.

Epamineondas Zafeiropulos dëshmoi se biseda midis babait të tij dhe personit, i cili sipas dëshmitarit është Z. Floros, konfirmon se një grup i të arrestuarve dhe avokatëve shantazhuan biznesmenin për t’i dhënë atyre një shumë të madhe parash në këmbim të lirimit.

Një pengesë për këtë ishte babai i tij, i cili e këshilloi z. Floros të mos dorëzohej. Gruaja e Michalis Zafeiropulos, Victoria Grimani, dëshmoi në gjykatë në lidhje me një komplot vrasjeje ndaj burrit të saj.

Të njëjtën pikëpamje u shpreh nga vëllai i viktimës, Grigoris Zafeiropulos, i cili vuri në dukje se vëllai i tij e kishte këshilluar Aristides Floros të mos i nënshtrohej zhvatjes për t’i dhënë 5 milion euro të burgosurve shqiptarë. “Mesazhi ishte një dhe i qartë për Floros: Shikoni çfarë vuajti avokati juaj dhe jepni paratë. Unë besoj se “, dëshmoi z. Zafeiropulos.  Ish-shefi i burgut Korydallos, Antonis Aravantinos, gjithashtu dëshmoi në gjykatë, duke thënë se biznesmeni po shantazhohej brenda burgut nga udhëheqësi i supozuar i “mafies”. Gjyqi është vendosur të fillojë më 9 tetor.

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco