Kreu i mafies shqiptare kërcënon ministrin dhe gjyqtarët grekë, organizoi vrasjen e…

Kreu i mafies shqiptare kërcënon ministrin dhe gjyqtarët grekë, organizoi vrasjen e…

15:18, 01/10/2020

Kërcënime të pashembullta me arkivole lidhur me çështje ndaj gjyqtarëve të vendit por edhe në dëm të drejtuesve të Maximos u bënë nga udhëheqësi i “mafies shqiptare” në Greqi në paraqitjen e tij para Hetuesit Special të Apelit dhe kompetent për çështjet e terrorizmit,  Eftychi Nikopulos.

Ky është një shembull mbresëlënës i rreziqeve që mund të ekzistojnë nga anëtarët e krimit të organizuar të cilët janë dënuar për shumë vite por edhe i indiferencës së dukshme ndaj sistemit gjyqësor Grek.

Kështu nis artikulli i medias greke lidhur me kërcënimet e kreut të mafies shqiptare në Greqi ndaj ministrit grek dhe disa gjyqtarëve.

Personi në fjalë, i cili është akuzuar për organizimin në tetor 2017, e vrasjes së hetuesit Michalis Zafeiropulos në Kolonaki, si dhe aktivitete të tjera kriminale brenda dhe jashtë burgjeve, u thirr më 14 korrik dhe në fillim të gushtit përpara hetuesit në fjalë.

Ndërkohë, Shërbimi Kundër Terrorizmit kishte formuar në periudhën 2019-2020 një dosje të madhe të çështjes për mafien e burgut Korydallos me përfshirjen e avokatëve kryesisht kriminelë shqiptarë dhe grekë.

Vrasja e Zafeiropulos

Shqiptari, anëtar kryesor i bandave shqiptare, u thirr për dëshmi të çështjes Zafeiropulos por edhe për vdekjet e të burgosurve në burgun Korydallos.

Një nga hetimet e Nikopulos lidhen me paratë që kriminelët shqiptarë kishin marrë nga avokatët e njohur grekë, duke pretenduar se donin të paguanin kostot e transportit (në arkivole apo si thonë ata për “rastet” në bisedat e tyre të përgjuara) të trupave të bashkatdhetarëve të tyre të vrarë në Greqi.

Në një moment të marrjes në pyetje, i pandehuri shqiptar deklaroi se “edhe një herë unë do të kërkoj para nga hetuesi për çështjet e tjera që do të vijnë nga këtu e tutje!

Zyrtari i gjykatës e pyeti atë “a i referohen rastet e tjera kërcënimeve ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve që trajtojnë këto çështje?”. Ai  iu përgjigj: “M sapo fitoi një Barbie kukull me ato që thatë. Unë nuk kam asgjë për t’i sqaruar fëmijës së Mitsotakis dhe V. ( përmend emrin e një ministri qeveritar). A duhet të bëj një letër për t’ju larguar nga këtu? Se ju jeni Hetuesi Special dhe nuk e bëni punën tuaj…“.

I pandehuri shqiptar më vonë pretendoi se kishte kërkuar 300-400 euro në vitin 2017 për të transportuar trupin e një shqiptari, i cili u vra në Korydallos, nga një biznesmen i atëhershëm i ndaluar, i cili, siç pretendoi ai, pasi kishte vjedhur 240,000,000 euro nga populli grek.

Hetuesi Special i Apelit, i cili këmbënguli në pyetjet drejtuar kriminelit shqiptar pavarësisht përgjigjeve të tij të veçanta, i kërkoi atij të zbulonte nëse ai vërtet i kërkonte këto 300-400 euro.

Dhe ai u përgjigj, pak a shumë, se: “Po, pyeta, ai thjesht nuk i kishte me vete sepse i kishte një nga bashkëpunëtorët e ngushtë të Kryeministrit K. Mitsotakis. Kështu që shkova te këshilltari i Kryeministrit dhe i kërkova 400 euro, i thashë arsyen, se i dua për raste për dy miq të vdekur, ai ishte i zënë dhe nuk më tha asgjë. Ai më dha 400 euro dhe unë u largova”.

Pavarësisht deklaratave të diskutueshme të shqiptarit, Apeli special hetues këmbënguli: “Ku je takuar me bashkëpunëtorin e  Kryeministrit”? Përgjigje të ngjashme iu dhanë pyetjeve të nëpunësit të gjykatës me kërcënime ndaj personave të ndryshëm./abcneës.al/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco