Në kërkim të eshtrave të të zhdukurve nga komunizmi, nisin gërmimet në afërsi të burgut të Burrelit

Në kërkim të eshtrave të të zhdukurve nga komunizmi, nisin gërmimet në afërsi të burgut të Burrelit

13:11, 01/10/2020

Një vit pas urdhërit për ngritjen e grupit të punës nga qeveria, kanë filluar gërmimet në Burrel, në pjesën e jashtme të burgut tek vendi i quajtur ‘’Qershia’’ për eshtrat e italianit Giussepe Terrusi dhe shumë viktimave të komunizmit.

Bankieri italian ishte viktimë e regjimit komunist në Shqipëri pasi u burgos në Burrel, dhe me insistimin e djalit të tij, Aldo Renato Terrusi dhe tashmë po synohet që të gjenden eshtrat për t’u rikthyer në Itali pas disa dekadave.

Afër burgut të Burrelit dyshohet se janë eshtrat e shumë të burgosurve politikë që vdiqën gjatë regjimit komunist duke vuajtur dënimet e asaj kohe.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco