EMRI/ Policia e dinte hajdut, por i zbulon fermën me drogë, ja si justifkohet shqiptari...

EMRI/ Policia e dinte hajdut, por i zbulon fermën me drogë, ja si justifkohet shqiptari...

11:13, 01/10/2020

Një burrë shqiptar u rekrutua për t’u “kujdesur” një fermë kanabisi në Burnley ndërsa merrej me pije në Costa Coffee në Milton Keynes.

I riu shqiptar, Ernest Sinani tha se kishte humbur punën e tij të rregullt për shkak të Covid-19. Sinani, 26 vjeç, banues në Burnley, u deklarua fajtor për prodhimin e kanabisit dhe dështimin në zbulimin e kodeve pin në mënyrë që policia të mund të ekzaminonte telefonin e tij celular.

Ai u dërgua në paraburgim në Gjykatën e Burnley Croën për t’u dënuar më 30 tetor.

Peter Bardsley, duke ndjekur penalisht rastin, tha se policia zbuloi fermën e kanabisit kur morën pjesë në një raport për një vjedhje në zhvillim në Dane Street. Ata gjetën 55 bimë që rriteshin në një dhomë në katin e poshtëm dhe dy dhoma gjumi me sisteme të sofistikuara të ujitjes, ngrohjes dhe ventilimit.

Sinani pranoi rolin e tij në kultivimin e bimëve dhe gjithashtu pranoi se kishte shkuar në Mbretërinë e Bashkuar prapa një kamioni në 2016.

Ai tha se dy muaj më parë kishte lënë punën në Costa Coffee në Milton Keynes kur foli me një tjetër shqiptar kur kishin biseduar në një prej tryezave të lokalit.

Daniel Frazer, avokat, tha se klienti i tij u deklarua fajtor si kopshtar, jo si i përfshirë në organizimin e fermës së kanabisit.

“Ai ka kryer një funksion nën udhëzimin e të tjerëve, i cili ne themi se është një rol më i vogël,” tha Z. Frazer. “Ai ka qenë në MB për katër vjet dhe ka qenë në punë dhe nuk është paraqitur para gjykatave në atë kohë.”

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco