Situata e rëndë/ Nuk ndalen infektimet, 106 raste dhe 2 të vdekur në 24 orët e fundit

Situata e rëndë/ Nuk ndalen infektimet, 106 raste dhe 2 të vdekur në 24 orët e fundit

16:03, 27/09/2020

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar sot të dhënat për koronavirusin Covid-19.

Sipas ministrisë së Shëndetësisë 2 qytetarë nga Tirana nuk e kanë fituar dot betejën me koronavirusin.

Gjithashtu në 24 orët e fundit, janë shënuar 106 raste të reja infektimesh, ku vendin e parë e mban Tirana.

Deklarata e plotë e Ministrisë së Shëndetësisë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 137 të shëruar, 106 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit

Dr. Marjeta Dervishi

Instituti i Shëndetit Publik

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për zbatimin e masave antiCOVID, ruani distancën fizike me persona që nuk janë familjarët tuaj, kujdesuni për higjienën personale  dhe sigurohuni të mbani maskën në ambiente të mbyllura dhe kudo ku nuk arrini të ruani distancën.

Ju informojme mbi situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit, e nisim me një lajm të mirë ku 137 qytetarë rezultojnë të shëruar,  duke e çuar në 7534 numrin e personave që e kanë mundur COVID-19 që nga fillimi i epidemisë.

Vijojnë testimet dhe gjurmimi i rasteve të dyshuara në të gjithë vendin. Në 24 orët e fundit janë kryer 832 testime dhe janë konfirmuar 106 të prekur me virusin SARSCOV2 në këto zona:

31 të prekur  në Tiranë, 12 në Durrës, 10 në Shkodër, 6 raste në Korçë, Kukës, Lushnje, 5 raste në Dibër, 4 raste në Fier, Kavajë, 3 raste në Kurbin, Elbasan, 2 raste në Devoll, Lezhë, Vlorë, 1  rast në Krujë, Rrogozhinë, Mat, Gjirokastër, Përmet, Divjakë, Malësi e Madhe, Bulqizë, Klos, Patos.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe ‘Shefqet Ndroqi’ po trajtohen 182 pacientë, 18 në terapi intensive nga të cilët vetëm 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, 2 qytetarë nga Tirana, një 66 vjeçar dhe 73 vjeçar me sëmundje bashkëshoqëruese. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ju lutemi  mos neglizhoni shenjat e COVID-19,  në çdo rast kur keni shenja të sëmundjes telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare 127.  Ndërsa nëpërmjet linjës së gjelbër 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun tuaj të familjes, të merrni këshillim psikologjik si dhe informoheni saktë mbi COVID-19.

COVID-19 – Statistika (27 Shtator 2020)

Testime totale                         85.554

Raste pozitive              13259

Raste të shëruara                    7534

Raste Aktive                 5348

Humbje jete 377  (Qarku Tiranë 179, Durrës 46, Shkodër 40, Elbasan 26, Fier 20, Korçë 19, Lezhë 16, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë        2637

Durrës         587

Shkodër      386

Elbasan       309

Lezhë          298

Fier             250

Korçë           240

Vlorë            200

Kukës             154

Berat            108

Dibër              104

Gjirokastër      75

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco