Gazetari: Krimi shqiptar tani operon në Republikën Domenikane, ja nofkat me të cilët identifikohen krerët

Gazetari: Krimi shqiptar tani operon në Republikën Domenikane, ja nofkat me të cilët identifikohen krerët

22:06, 23/09/2020

Gazetari Artan Hoxha i ftuar nĂ« emisionin “Aktualitet” nĂ« Fax News ka zbuluar se grupet kriminale shqiptare kanĂ« filluar tĂ« operojnĂ« nĂ« RepublikĂ«n Domenikane gjatĂ« kohĂ«ve tĂ« fundit, ndĂ«rsa sqaroi se personazhet mĂ« tĂ« pasur tĂ« krimit nĂ« ShqipĂ«ri njihen me nofkat e vendit ku qĂ«ndrojnĂ«.

Hoxha: Italia është vendi më i afërt i joni, kështu që shtrirjen e parë shqiptarët e kanë aty. Numrin më të madh të emigrantëve e kemi në Itali dhe Greqi. Sigurisht duke qenë prezentë në Itali, jemi marrë që nga trafiku i klandestinëve, prostitucionit, armatimit, dalëngadalë grupet tona krijuan njohje. Grupet shqiptare zëvendësuan punën e grupeve italiane dhe nëse kishte një goditje, ata i shpëtonin por njëkohësisht merrnin përqindje të aktivitetit të shqiptarëve.

Aktualisht shqiptarët në Itali janë pikë referimi sepse duke shkuar në vendin e origjinës. Pasi konsoliduam pozicionin tonë në trafikun e heroinës, sigurisht që objektiv u bë droga që sjell paratë më të mëdha sot, kokaina. Sot personazhet më të pasur në Shqipëri njihen me nofkat e vendit ku qëndrojnë. Njëri njihet si filani i Brazilit, i Kolumbisë etj. Këto 2 vitet e fundit ka dalë në skenë Republika Domenikane ku janë vendosur shqiptarët.

Duke patur parasysh këtë lloj hierarkie që kanë grupet kriminale shqiptare, shoh vëmendjen që kanë mediat e huaja për ta.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco