Euronews/ Vala e dytë e virusit në Europë, Shqipëria në krye të listë të kuqe!

Euronews/ Vala e dytë e virusit në Europë, Shqipëria në krye të listë të kuqe!

13:58, 22/09/2020

Vendet në të gjithë Europën po shohin një ringjallje të rasteve me COVID-19 pasi ngadalësuan me sukses shpërthimet në fillim të vitit. Disa vende – të tilla si Shqipëria, Bullgaria, Republika Çeke, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut – po shohin shifra më të mëdha në gusht sesa në fillim të vitit.

Belgjika, Italia dhe Britania e Madhe – ndër vendet më të goditura të Europës – po shohin një ringjallje, por, të paktën deri më tani, asgjë si Marsi dhe Prilli. Nga të tre, shifrat e MB-së duken më shqetësuese. Ajo regjistroi 4,322 raste më 18 shtator.

Franca, Polonia, Holanda dhe Spanja ka të ngjarë të përballen me valën e dytë dhe kanë filluar të marrin masa për ta frenuar atë. Franca, për shembull, deklaroi 13,498 raste të reja të Shtunën, shifra më e lartë që ka regjistruar.

“Ne kemi një situatë shumë serioze që po shpaloset para nesh,” tha të Hënën Dr Hans Kluge, drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Europën. Ai po fliste ndërsa zbuloi se numri i infeksioneve javore të Europës ishte më i lartë tani sesa në kulmin e parë në mars.

Edhe pse në dukje  përballë tij numri i infeksionit mund të jetë më i lartë, ai mund të llogaritet nga rritja e testimit – shumë vende nuk kishin aftësinë për të kryer teste në një vëllim kaq të lartë në fillim të vitit. (Euronews/Scan)

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco