‘Të fala qeverisë që kujdeset për ne’. Çfarë thonë shqiptarët e mbetur në kufi

‘Të fala qeverisë që kujdeset për ne’. Çfarë thonë shqiptarët e mbetur në kufi

17:17, 14/08/2020

Shtetasit shqiptarë që kanë tentuar të kalojnë ditën e sotme kufirin me Greqinë, janë përballur me radhë gjatë kilometrike.

Dyndja e shqiptarëve në kufi për të udhëtuar drejt Greqisë vjen pas njoftimit të autoriteteve greke për të kufizuar me 750 veta në ditë hyrjen në kufirin grek që nga e diela e 16 gushtit në pikën e Kakavijës.

Vargu i makinave mbërrin deri në fshatin Jorgucat, në një gjatësi prej rreth 20 kilometrash, ndërsa ajo që është dhe më skandaloze është heshtja e të gjitha institucioneve shqiptare përballë kësaj situate, që tashmë vijon prej pothuajse tre ditësh.

Sipas dëshmive të tyre për Syri Tv, ata kanë mbi 9 orë që presin në radhë. Ndërkohë që nuk kanë nguruar ti bëjnë të fala edhe qeverisë që kujdeset kaq mirë për ta.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco