Rrëmbente vajza shqiptare për prostitucion në '96-'97, arrestohet shqiptari ndër 100 më të kërkuarit në Evropë

Rrëmbente vajza shqiptare për prostitucion në '96-'97, arrestohet shqiptari ndër 100 më të kërkuarit në Evropë

09:09, 14/08/2020

Modena - Ishin vitet nëntëdhjetë kur organizatat kriminale shqiptare, por edhe nigeriane filluan të zunë rrënjë në zonën e Modenës, duke detyruar vajza shumë të reja të prostitutojnë në rrugë, në veçanti në La Bruciata.

Në të njëjtat vite, policia, veçanërisht skuadra e lëvizshme e Modena, filluan hetime të gjata për të mposhtur organizatat e rrezikshme. Operacione, që më pas çuan në arrestime të shumta.

Midis këtyre është edhe ai, promotori I njërës prej këtyre organizatave, një shqiptar që tani është 45 vjeç i cili, pasi iu dha dënua, nuk gjendej më ku fshihej.

Akuzat ndaj tij janë shumë të rënda: ai nxirrte të miturat në rrugë duke i dhunuar ato,  pasi i fuste në mënyrë të paligjshme në Itali.

Tani, 17 vjet më vonë, i arratisuri është prangosur: ai ka mbledhur një denim prej 15 vjetësh, 4 muajsh e 25 ditësh burg dhe një gjobë prej 68.900 euro.

Shqiptari, i përfshirë në listën e njëqind të arratisurve më të kërkuar në Evropë, u kap si pjesë e projektit Ëanted III, nisur nga shërbimi qendror operacional i Policisë së Shtetit, me qëllim kërkimin e të arratisurve të rrezikshëm.

Ekipi i lëvizshëm, i koordinuar nga prokurori Giuseppe Di Giorgio, zhvilloi një veprimtari hetimore të synuar që çoi në arrestimin e shqiptarit.

"Në nivelin ndërkombëtar, operacioni  bëri të mundur gjetjen e këtij personi, duke rindërtuar lëvizjet e tij ndër vite dhe, veçanërisht, në muajt e fundit ".

Në fakt, shqiptari u përgjua në Zvicër, në një qytet afër Luganos. Ai u tradhtua nga kontaktet me anëtarët e familjes të cilët edhe sot janë me vendbanim në qytet.

"Në vitet ‘96 dhe '99 burri ishte përgjegjës për shfrytëzimin e prostitucionit dhe dhunën seksuale ndaj vajzave të mitura" - shpjegoi kreu i hetimit Mario Paternoster – dhe u përfshi në listën e njëqind të arratisurve më të kërkuar në Evropë ».

Pasi u identifikua, shqiptari u ekstradua në Itali përmes vendkalimit kufitar Ponte Chiasso.

Ky arrestim u bë i mundur - siç theksohet nga prokurori Di Giorgio - falë aktivizimit të rrjetit evropian kushtuar kërkimit dhe kapjes së të arratisurve ndërkombëtarë (Enfast -European Netëork of Ekipet e Kërkimit Aktiv të Arratisur) në të cilat Italia merr pjesë përmes shërbimit për bashkëpunimi ndërkombëtar policor i Drejtorisë Qendrore të Policisë Kriminale.

Midis viteve 69 dhe 99 skuadra e lëvizshme kishte nxjerrë në dritë një nga organizatat e para shqiptare kushtuar prostitucionit, nga i cili i arratisuri ishte një nga promovuesit.

Shqiptari bashkëpunoi ngushtë me 5 bashkëpunëtorë italianë, shqiptarë dhe rumunë dhe kishte sjellë në Itali shumë vajza rumune dhe moldave dhe më pas i detyronte ato të shisnin trupat e tyre në rrugë.  Duke filluar nga 2003, me dënimet e para për krimet e kryera, 45-vjeçari kishte shkuar duke u fshehur. Tani ai do të duhet të vuajë 15 vjet burg.

Dy të arratisur të tjerë u arrestuan muajt e fundit: një pedofil 51-vjeçar i identifikuar dhe arrestuar në Rumani, ku ai kishte strehuar pasi ishte dënuar me 8 vjet burg për dhunë seksuale ndaj të miturve, i kryer midis viteve 2009 dhe 2013 kundër vajzës së partneres dhe një 33-vjeçar shqiptar, i arrestuar në Bolonjë dhe i kërkuar për veprat penale të drogës./e.s/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco