VIDEO/ Trafik ndërkombëtar droge, arrestohen 4 shqiptarë në Spanjë

VIDEO/ Trafik ndërkombëtar droge, arrestohen 4 shqiptarë në Spanjë

21:02, 11/08/2020

Policia spanjolle ka goditur një organizatë kriminale shqiptare në Vélez-Maga, e cila merrej me trafikimin e marijuanës në tregun ndërkombëtar.

Sipas Policisë Kombëtare, të arrestuarit, katër burra midis 18 dhe 42 vjeç, dyshohet se kanë kryer procesin e plotë të kultivimit, tharjes dhe paketimit të drogës në një fermë rurale në Axarquia.

Gjatë operacionit janë sekuestruar 80 kilogramë marijuanë e paketuar gati për shitje, gjashtë thasë me 40 kilogram boçe të thara, 420 bimë marijuanë në gjendje të përparuar të lulëzimit dhe një armë gjahu.

Hetimi filloi pas informacione që treguan për kultivimin e marijuanës në një shkallë të gjerë, në një fermë të madhe e vendosur në komunën e Vélez-Málaga.

Përpjekjet e hetuesve u përqendruan në konfirmimin e veprimtarisë së paligjshme dhe identifikimin e përgjegjësve, të cilët do të kryenin procesin e plotë të kultivimit, tharjes dhe paketimit të marijuanës për transportin dhe shitjen e saj të mëvonshme në tregun ndërkombëtar.

Sipas udhëzimit, prodhimi i kulturave të ndryshme ishte i mbushur me vakum për të lehtësuar transportin e tyre jashtë vendit, si dhe për të bërë të vështirë për policinë që t’i zbulojë ato duke minimizuar vëllimin dhe erën e drogës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco