Spanjë: Operacion i madh antidrogë 'Ilirico' kundër krimit të organizuar shqiptar, rumun dhe spanjoll Foto nga të operacionit

Spanjë: Operacion i madh antidrogë 'Ilirico' kundër krimit të organizuar shqiptar, rumun dhe spanjoll

13:40, 13/07/2020
A+ Aa A-

Spanjë - Garda Civile ka shkatërruar një organizatë kriminale të trafikut të drogës dhe pastrimit të parave, pas kryerjes së një operacioni në Torrent, Ontinyent, Riba-roja, Xàtiva dhe València.

Ekipi i Policisë Gjyqësore Alfafar dhe Gandia, në kuadër të operacionit "ILIRICO-VILLAJUANA", ka qenë në gjendje të arrestojë 22 persona midis moshës 34 dhe 55 vjeç, me kombësi shqiptare, rumune dhe spanjolle, të përfshirë në krim të organizuar kundër shëndetit publik, pastrimit të parave dhe mashtrim me energji elektrike.

Sipas procesverbaleve, janë zbuluar 6 plantacione me të gjithë infrastrukturën e duhur, 2.600 bimë kanabisi, 150,000 euro para të gatshme dhe bizhuteri me vlerë 30,000 euro.

Pas hetimeve të para të personave që kishin të bënin me shtëpi të ndryshme në provincën e Valencisë, u zbulua se këta persona ishin të lidhur me trafikun ndërkombëtar të drogës, kështu që doli se ishte një organizatë kriminale, anëtarët e së cilës ishin me origjinë shqiptare dhe të përkushtuar për prodhimin dhe tregtimin e drogës.

Marrëdhëniet për shkëmbimin e informacionit u mbajtën me rajone ndërkombëtare të Policisë, posaçërisht me Zyrën e Ekspertit të Sigurisë të Italisë dhe me DEA të Shteteve të Bashkuara, e cila çoi në një rekord policor për ngjarje të ngjashme me disa nga të arrestuarit e mëvonshëm që kishin pasur vendbanimin e mëparshëm në këto vende.

Si rezultat i hetimeve u zbulua se grupi kriminal ishte i organizuar dhe hierarki të përkryer, ku anëtarët e tij e kishin shpërndarjen e misioneve të tyre qartë.

U bë e mundur të specifikohen vendndodhje të ndryshme nga të cilat janë marrë informacione që dëshmojnë se ku ishin plantacionet e kanabisit si dhe makineri të sakta për paketimin, fshehjen dhe transportin e tyre, si dhe ndërlidhjen midis njerëzve që ishin për kujdesin e tyre (kopshtarë), njerëz që kishin të ngarkuar të transportonin në vendet e depozitimit dhe të njerëzve që udhëtonin drejt Spanjës rregullisht dhe që organizonin transferimin e prodhimeve, si dhe të njerëzve që jepnin mbështetje përmes ndërmarrjeve të vendosura në Spanjë dhe që siguronin mbulimin për veprimtari të paligjshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco