Afera me biznesmenin shqiptar/ Arrestohet ministri i Shëndetësisë në Zimbabve

Afera me biznesmenin shqiptar/ Arrestohet ministri i Shëndetësisë në Zimbabve

13:10, 20/06/2020
A+ Aa A-

Mediat e Zimbabveve, vendit afrikan, lajmërojnë se është arrestuar Ministri i Shëndetësisë, Obadiah Moyo. Ai akuzohet për skandalin e prokurimeve gjatë pandemisë së Covid-19/ Sipas ZimLive, ai ka përzgjedhur vetë kompanitë përfituese, në vend që të përdorej gara.

Një prej kompanive të përdorura është Drax International, e cila kishte vetëm dy javë që ishte krijuar kur mori 2 milionë dollarë. Kjo bëri që të nisin hetimet nga Interpoli. Sipas ZimLive, shuma ishte pjesë e një marrëveshje prej 60 milionë dollarësh me kompaninë, pa tender publik.

Pronari i vetëm i Drax është Ilir Dedja, një shqiptar që jeton në Itali.

Po kush është Dedja? Ai njihet si njeriu hije i inceneratorëve në Shqipëri.

Skandali, i cili po zhvillohet prej dy muajsh në vendin afrikan, zbulon për herë të parë edhe fytyrën e “njeriut-hije” të inceneratorëve në Shqipëri, Klodian (alias Mirel) Mërtiri.

Mërtiri, i cili deri tani njihej vetëm si emër që qëndron pas inceneratorëve në pronësi formale të Klodian Zotos, është paraqitur në Zimbabve me emrin Ilir Dedja.

Agjencia e lajmeve “Zimlive”, e cila ka raportuar më herët për skandalin e tenderit të ilaçeve, ka publikuar një foto të zyrtarëve të lartë të atij vendi, me biznesmenin shqiptar Ilir Dedja (Klodian Mërtiri) dhe ish-deputetin e Partisë Demokratike, Gerti Bogdani.

Kush është Ilir Dedja (Klodian-Mirel Mërtiri)

Ilir Dedja, ose Klodian (Mirel) Mërtiri është një emër që gjendet në historinë e re të inceneratorëve të mbetjeve urbane në Shqipëri. Ai rezulton me lidhje në të tre inceneratorët, biznese që njihen formalisht me emrin e Klodian Zotos.

Klodian (Mirel) Mërtiri, i cili në Zimbabve është paraqitur me emrin Ilir Dedja, është një lidhje e ngushtë e biznesmenes Stela Gugallja, pronare e “Albtek Energy”, kompani e cila zotëron kontratën koncensionare të inceneratorit të Elbasanit.

Në bazë të të dhënave të Qendrës Kombëtare të Regjistrit në Shqipëri (QKR), Mirel Mërtiri rezulton administrator i kompanisë “C.G.C”. Kjo kompani kontrollohet në 70 përqind nga “Integrated Technology Service” e Klodian Zotos.

Kompania “C.G.C”, deri në vitin 2018, ka qenë në pronësi të Stela Gugallja.

Klodian (alias Mirel) Mërtiri rezulton të jetë bashkëpronar në kompaninë “EM Capital”, të regjistruar në Sofje, Bullgari, së bashku me Klodian Zoto dhe Eva Blushi.

Mirel Mërtiri është pronar i kompanisë off-shore ‘KL Group”, e regjistruar në Maltë.

Mirel Mërtiri është administrator i kompanisë “E.R One”, në pronësi të Stela Gugallja dhe kompanisë italiane ‘Energy Recuperator”, në pronësi të Ernesto Granelli.

Ernesto Granelli rezulton të jetë një nga bashkëpunëtorët e Klodian Zotos në kompaninë “Integrated Technology Service”, e regjistruar në Hollandë dhe që ka në pronësi inceneratorin e Tiranës./boldnews

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Turp!20/06/2020 13:23

Hajde Zimbabve hajde,ku e ku ne krahasim me Albanistanin.Ka drejtesi ku e ku me tonen ,ku ministri shkon ne burg me nje tender abuziv.Tek ne gjithe tenderat jane te tille por s"ka te arestuar.Deshte t'ja ngjiste virusin shqiptar klani Rilindje-Ahmetaj dhe Zimbabves por s'mundi,pasi dhe ne Afrike ka institucione drejtesie ku e ku me tonat.TURP!

Shto koment

Denonco