Burgoset menaxheri i shtëpive të drogës, telefoni i tij ‘thesar’ për hetuesit

Burgoset menaxheri i shtëpive të drogës, telefoni i tij ‘thesar’ për hetuesit

18:57, 05/06/2020

Një “menaxher i mesëm” i fermave të kanabisit me një vlerë prej 835 mijë paund në të gjithë Middlesbrough filloi sot një dënim të gjatë me burg.

Telefoni i Klodjan Kerrnajës ishte një thesar provash që çuan në një seri sekuestrimesh të lëndëve narkotike në një shkallë të gjerë “industriale”.

“Unë pranoj fajësinë dhe kërkoj falje“, tha 30-vjeçari ndërsa pranoi se furnizonte me drogë të kategorisë B.

Operacioni filloi me zbulimin e një shtëpie të përshtatur për kanabis të thatë në Longlands, Middlesbrough. Pothuajse 1.3 kg kanabis, me vlerë 12.860 paund në rrugë, u gjet në pronë mëngjesin e 18 nëntorit të vitit të kaluar.

Dokumentet në atë adresë çuan oficerët në një shtëpi tjetër në Rrugën Harewood, Gresham, e cila ishte konvertuar në mënyrë të ngjashme, megjithëse nuk u gjet asnjë bimë kanabis atje, tha prokurori Rachel Masters.

Kerrnaja u arrestua në shtëpi. Gjatë arrestimit, u gjet edhe telefoni i tij, në të cilën kishte biseda për pronat e tjera me kanabis në Middlesbrough.

Më pas, 875 bimë me vlerë 735,000 paund u gjetën në një shtëpi në Ormesby në Veri.

Një tjetër kg kanabis u zbulua me një pajisje të kultivimit të kanabisit në një shtëpi në Rrugën Tollesby.

Ndërkohë edhe 85 bimë me një rendiment të mundshëm prej 74,000 £ u gjetën në një shtëpi në Throckley Avenue, Acklam, ku një burrë i shpëtoi arrestimit përmes daljes nga një çati.

Kerrnaja nuk ishte në këto prona, por u arrestua në shtëpinë e tij në Longlands më 27 janar të këtij viti.

Oficerët gjetën 2000 £ para të gatshme atje së bashku me fletoret që përmbanin referenca për kanabisin në rritje.

Kerrnaja, emigrant i paligjshëm shqiptar pa procedime të mëparshme dhe pa të ardhura të ligjshme, fillimisht mohoi çdo njohuri për fermat e kanabisit.

Më vonë, ai e pranoi prodhimin e drogës, duke thënë se ishte një “menaxher i mesëm” në prodhimin e kanabisit në adresa të ndryshme.

Kerrnaja kryente organizimin e punëtorëve, por mohoi rekrutimin e tyre.

Robert Cowley, duke e mbrojtur, tha: “E ardhmja e tij është relativisht e zymtë. Ai do të deportohet nga ky vend pasi të ketë vuajtur dënimin”.

Ai kundërshtoi që operacioni ishte në një shkallë industriale, duke thënë se 800 nga bimët në rrugën Beaumont ishin fidanë.

Kerrnaja ishte në gjykatë përmes lidhjes me video nga burgu i ndihmuar nga një përkthyes, ndërsa përballet me dënimin.

Gjykatësi Jonathan Carroll tha që operacioni ishte “i aftë për të prodhuar sasi industriale” të kanabisit.

Ai i tha të pandehurit: “Ju pohoni se përfshirja juaj ishte me një kohëzgjatje relativisht të shkurtër. Sidoqoftë, kërkesa juaj e bën të qartë që keni kuptuar plotësisht se keni qenë të përfshirë në një operacion të rëndësishëm tregtar me një kapacitet organizues.”

Kerrnaja u burgos për katër vjet e gjysmë. /Panorama/

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco