‘...Jam me 4 shok, na gjej noj shoqe... Ska gjë, i mbaj unë të gjithë tek e tek’

‘...Jam me 4 shok, na gjej noj shoqe... Ska gjë, i mbaj unë të gjithë tek e tek’

16:40, 03/06/2020

Mëngjesin e sotëm pólicia bëri të ditur se ka goditur një rrjet próstitucioni në Kavajë, ku kanë rënë në pranga dy biznesmen si edhe 5 vajza, për veprën penale ‘Próstitucioni’. Mes të arrestuarve është edhe një klient, i cili u kap në flagrancë duke kryer marrëdhënie s*ksuale kundrejt pagesës, me Q. R.

Ndërkohë janë mësuar edhe emrat e prónarëve të hoteleve të cilët i kishin kthyer binzeset e tyre në ‘fole’ të prótitucionit. Mësohet se dy prónarët e hotelit ku ushtrohej próstitucioni janë Bujar Gjuzi dhe Fatmir Hoxha.

Fax News zbardh pjesë nga dosja hetimore të operacionit ‘Zhuri’ si dhe emrat e vajzave dhe personave të përfshirë ku u vunë në pranga 2 pronarë hotelesh si edhe 5 shtetase që ushtronin prostitucion.

Nga verifikimet rezulton se ato ushtronin prostitucion jo vetëm në 2 hotelet ‘Alesio’ dhe ‘Pishat’ në pronësi të Fatmir Hoxhës dhe Bujar Gjuzit, por edhe në qytete të tjera si Durrës, Fier, Lushnje etj.

Bisdeda e datës 26.12.12 mes dy vajzave që ushtronin próstitucion:

-Do dal njëherë anej

-Do dalish anejj!

-E pra të dal anej. Po pres tu, nuk po dal.

Biseda e datës 26.12.2019 mes dy vajzave:

-Dëgjo këtu mua, merre numrin e ‘R’ se mu nuk më hyn

– Çar?

-Po iki içik ‘K’ të marrë ‘A’, po një çikë numrin e ‘R’ nuk ma ke shkrujt ti mua

-Aty e ke mi, ‘R’ taksi

Datë 26.16 2019, komunikim mes dy vajzave;

-Ku e le?

-E ke mrena të pengjerja, ke ajo tavlla.

Bisedë mes njërës vajzë dhe një numri të paidentifikuar

-Ja mora 20 mijë lekshin Lulit

-I paidentifikuar: Mirë, kur të vish në Mal të robit më merr në telefon

Klient i çon sms një prej vajzave të përfshira në këtë skemë prostitucioni:

-Na gjej na një shoqe se jam me 4 shok.

- S’ka gjë se i mbaj unë të gjithë tek e tek.

30 janar 2020, një prej vajzave i shkruan një klient:

-Doktori jam, shoku i X, kur do ta lemë për t’u takuar me atë shoqen? Jo këtë të herës së fundit atë tjetrën. Më thuaj se do ta mbyll telefonin për vitin e ri dhe nga data 7 do ta hap.

Komunikimet mes vajzave që ushtronin prostitucion dhe klientëve shpesh herë ishin edhe të koduar si për shembull: -Ku je, jam ai djali që u takuam 1 javë më parë, hëngrëm pilaf bashkë. SMS2: Ku je të vij të bimë atë kafen

Një nga sms: Jam e lumtur të kaloj një natë më ty, unë të fal zemrën, ti më fal dashni.

Mes komunikimeve është kapur edhe një rivalitet mes 5 të arrestuarave: Shyqyr që iku ajo të kap ndonjë unë se s’paska fare. Kam kap nja dy me 25, inshallah kap edhe dy sot.

Policia ka kapur komunikime ku klientët edhe kërcënonin:

-Hajde o majmune se kur të të shoh nesër do të të shkly

-Pse s’më flet, ku të të gjej të të…. Ose ‘na merr dhe ndonjë shoqe

-Ku je se dua të të…

-O pjeshkë pse se hap telefonin? Po vij nga Fieri të të takoj tek Bishti i Zhurit, do të fus…

Nga raportet rezultojnë se pasi ato komunikojnë me klientët ushtrojnë prostitucion në ambientet e hoteleve, konkretisht Hoteli në pronësi të Bujar Gjuzit me kat të parë bar-restorant dhe kati i dytë hotel me emër ‘Alesio’ në pronësi të Fatmir Hoxhës edhe ai me të njëjtin funksion ndërsa ka dyshime se edhe hoteli i Altin Murrizit shërbente për vepra të tilla penale.

Ndërkohë sipas raportit në fjalë, E. K., banues në Kavajë shoqëron vajzat që ushtrojnë prostitucion me destinacion nga Kavaja deri tek Bishti i Zhurit. Një rast i tillë është me shtetasen G. D.

D. M; G.D; M. M; E. N (B); V. M; Q. R, Ç. Z; F .H;, E.K; A. M; janë përgjuar në bisedat e tyre telefonike për një afat kohor prej 15 ditësh.

Pas hétimeve që kanë zgjatur me muaj të tërë, është bërë edhe ndalimi dhe prócedimi i personave të përfshirë edhe pronarët e hoteleve për veprën penale, ‘Mbajtja e lokaleve për próstitucion’ Ushtrimi i próstitucionit’.

Në këtë raport shkruhet se nga 6-raporte shërbimi të përpiluara n ga punonjësit e pólicisë shoqëruar me disa fotografi dhe filmime në dy CD, rezulton se një numër prej 7-8 persona, femra të moshës nën 40-vjeçe, qëndrojnë në anë të aksit rrugor, dhe nëpërmjet gjesteve provokuese, komunikojnë me drejtues të automjeteve, dhe në disa raste janë konstatuar se ato kanë hipur në automjetet e tyre dhe vajtur në drejtim të hoteleve, e pas njëfarë periudhe janë rikthyer në vendin ku qëndronin zakonisht.

Për biznesmenët Fatmir Hoxha dhe bujar Gjuzi, sipas organit të akuzës ekziston nevoja e sigurimit personal për kryerjen e hetimeve të mëtejshme, pasi për ta ekziston dyshimi se kanë kryer veprat pénale të ‘Shfrytëzimi i próstitucionit’, dhe ‘Mbajtja e lokaleve për próstitucion’.

Për 5 vajza ekziston po ashtu nevoja e sigurimit personal për kryerjen e hetimeve të mëtejshme, pasi për ta ekziston një dyshim një dyshim të kryer për veprat pénale ‘Ushtrim próstitucioni’.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Cufi03/06/2020 17:53

a cfare goditje i paska dhene policia krimit.

Shto koment

Denonco