Lamtumirë Sokolit, punëtorit të ndershëm dhe babait të dhembshur që vdiq për ditëlindje

Lamtumirë Sokolit, punëtorit të ndershëm dhe babait të dhembshur që vdiq për ditëlindje

11:58, 30/05/2020
A+ Aa A-

Itali - Funerali i Sokol Kecit, emigrantit shqiptar që vdiq të mërkurën e kaluar në autostradën A13  do të mbahet në kishën e famullisë së Cornedo Vicentino të hënën pasdite në ora 16:00. Kështu njoftojnë sot mediat italiane, ndërsa përshkruajnë rastësinë fatkeqe të humbjes së jetës së një emigranti të ndershëm dhe punëtor, prind fëmijësh, pikërisht në ditën e lindjes së tij.

Sokoli, i cili ishte 46 vjeç, ishte me origjinë shqiptare dhe kishte jetuar në Rosolina Mare që nga 2015, por kishte familjen në Cornedo Vicentino. Ai la pas gruan dhe dy fëmijët e tij.

Sokol Keci shkonte në Delta kryesisht për punë, si hidraulik. E mërkura ishte një tragjedi e vërtetë: ai vdiq ditën e ditëlindjes së tij në territorin e Occhiobello, në autostradë, ku ndodhi përplasja në pjesën e pasme.

Në Rosolina ai përshkruhet nga të gjithë si një person i mirë, një punëtor i madh që e donin të gjithë.

I magjepsur nga deti, ai kishte zgjedhur vendpushimin bregdetar për të jetuar atje gjatë gjithë vitit.

Ajo ditë që duhej të kishte qënë një ditë feste për të, u shndërrua në tragjedi. Në orën 8 të mëngjesit, “Ducato” që po drejtonte, u përfshi në një aksident me një kamion.

Ambulanca, helikopteri, zjarrfikësit dhe oficerët e Policisë shkuan në vendin e ngjarjes. Radha në autostradë shtrihej gati 10 kilometra.

"Unë e njihja atë – tha një moshatar i tij - e kisha parë disa ditë më parë dhe e njoha pasi kishte vendosur maskë. E përshëndeta, po ai ishte me nxitim sepsei duhej të shkonte në punë ".

"Nuk mund të humbësh jetën kështu, në një aksident trafiku ndërsa shkoni në punë, plus ditën e ditëlindjes - shtoi një zonjë - Është çmenduri. Unë nuk guxoj të mendoj për dhimbjen e familjes së tij kur të mësojë për aksidentin. Fatkeqësisht jeta në disa raste është kaq e pamëshirshme. Shpresoj që ai të prehet në paqe”, përfundoi zonja italiane.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco