Reagim skandaloz i Ardi Veliut: Më nxorën fjalën nga konteksti

Reagim skandaloz i Ardi Veliut: Më nxorën fjalën nga konteksti

18:33, 29/05/2020
A+ Aa A-

Kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, reagoi pas zemërimit që ka shpërthyer në opinionin publik me qëndrimet që mbajti sot, kur justifikoi dhunën policore ndaj një adoleshenti.

Në mënyrë skandaloze, edhe pse është me zë e figurë duke treguar foton e nënës së fëmijës, Ardi Veliu thotë se fjala e tij është nxjerrë nga konteksti.

Deklaratë e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Ardi Veliu:

Jam i keqardhur që Policia e Shtetit bëhet rregullisht shënjestra e atyre që kurrë nuk e thanë një fjalë motivuese për të dhe sot përsëri e njëjta gjë.

Ndërkohë që ne jemi organizata më rigoroze në goditjen e fenomeneve brenda vetes, mjafton që një punonjës i ynë të bëjë një gabim dhe megjithëse ndëshkohet në radhë të parë prej nesh, prapëseprapë goditja vijon ndaj Policisë së Shtetit.

Sot unë jam vënë personalisht në shënjestër dhe më vjen keq për deformimin që po i bëhet realitetit të ngjarjes për të cilën fola dhe vetë qasjes sime ndaj saj.

Së pari, fjala ime nuk mund të nxirret nga konteksti siç po bëhet.

Së dyti, kam bërë një ilustrim të idesë se nuk mundet të fajësohet gjithnjë e vetëm punonjësi i Policisë duke u kapur pas një fotoje të rastit, pa konsideruar tërë kontekstin e një situate.

Së treti, kam sqaruar se punonjësi në fjalë është pezulluar dhe ka nisur hetimi disiplinor dhe penal për të.

Së katërti, unë po komunikoja hapur me deputetët, një shqetësim që është i mbarë punonjësve tanë, për demonizimin që i bëhet figurës së Policit të Shtetit dhe nuk doja të thosha më shumë se kaq.

Por në fund dëshiroj t'u them të gjithë atyre që po e gjykojnë me ngut këtë "krim" të radhës, se nëse nuk kam arritur dot ta sqaroj si duhet atë çka kisha qëllim, kjo nuk mjafton për të më gjykuar me qëllim.

Këtë detyrë e kam mbajtur dhe do ta mbaj deri në fund me nder dhe puna ka folur e do të flasë për mua dhe Policinë e Shtetit më mirë se sa fjalët tona.

Ndjesë nëse kam krijuar një keqkuptim me komentin tim dhe besoj se kushdo që do të gjykojë pa paramendim dhe pa e menduar edhe këtë si rastin e radhës për të baltosur Policinë e Shtetit, do të gjejë arsye për ta pranuar ndjesën time!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Krist29/05/2020 22:20

Qe te besh nje gabim,edhe mund te te mos vene re,por te justifikosh nje faj kaq te rende,dhe te pakten duhet te kishe dhene doreheqjen,eshte njelloj me nje krim te dyte,qe po ben ,me kete rast,.Per cfare konteksi e ke fjalen,more injorant,qe edhe fjalet qe te kane mesuar te thuash,nuk din t'i thuash.Ti deklarove direkt,qe shikoni se si mamaja,eshte eshte edhe vajza ( ke dasht me thane djali,se ajo vetem nje djale ka) e saj.Me direkt nuk behet me.Po kur ke edhe deputetet e Komisionit qe te kane degjuar,nuk te thane gje,kjo tregon se ,paraqitja jote ne ate komision,ishte sa per te lare gojen,Turp-turp

Yyyy29/05/2020 20:36

U mesove keq me Babalen tashi nuk ndalesh ti,je i papare, vazhdo me biografite e gjyshit e gjyshes jo per gje por ne fshat ato muhabete behen.

Eddie29/05/2020 19:51

O dallkauk kerkoi falje direkte personit ne fjale dhe familjes se saj. O injorant shejtan budallai ne krye te policise se shtetit. Aq i prapambetur je sa qe te kerkosh te pakten falje te hapur te duket sikur po ben sakrificen me te madhe te jetes tende , virtyt tipik i injorantit dhe te pa gdhendurit

Eddie29/05/2020 19:39

Me falini jam i detyruar te shkruaj perseri. U kenaqa nga portali juaj me sensibilizimin qe i bete problemit. Por do tiu tregoj dicka tjeter. ju kujtohet dje a pardje qe u trumpetua me te madhe kapet 45 vjecari Adnan Gaxherri tek fresku me dy pistoleta shootgun dhe fisheke, A e dini qe u lirua sot se shakaxhiu i kishte blere ato tek tregu cam ishin te gjitha loder faktikish kushdo qe e njeh personin e dinnte qe ishin fallso, por injoranca nuk mbaron. Akoma ne faqen e drejtorise se policeise ekziston si lajm i bujshem, po ju dergoj linkun https://www.asp.gov.al/tirane-finalizohet-operacioni-fresku-1-person-ne-pranga/

Vlora 29/05/2020 19:23

Çfare kontesti ore.....?

Ambasadori29/05/2020 18:57

Kur do ta shpelash mutin me mut perseri vjen ere akoma dhe me ndyre...

Shqiptari29/05/2020 18:56

HAHAHAHAHAAAA!!! CFARE GALLATE??? PO KUSH TA KA SHKRUAR GJITHE KETE TEKST, ME KETO FJALE KAQ TE RREGULLTA???? EDHE REAGIMIN TA KA SHKRUAR FUGSI I SATRAPIT TE SURRELIT???? KJO KUPTOHET QE NUK JANE FJALET E TUA, SEPSE CFARE FJALORI KE DHE CFARE SHQIPE FLET TE DEGJUAM LIVE!!! IDIOT MUTI!!! INJORANT!!! KETE SURRAT PREJ MUTI TE PSHURRUR KANE TE GJITHE RILINDASIT!!!

Labi29/05/2020 18:56

O Taleban, nuk e kemi me policine, po e kemi me ty o Hajdar! Nuk mbulohet i trashi me te holle thote populli...

Shqiptari29/05/2020 18:53

POLICIA E SHTETIT FATKEQESISHT PAS 2013 U SHNDERRUA NE NJE ORGANIZATE SKANDALOZE DHE JO RIGOROZE. KJO ORGANIZATE NEN DREJTIMIN MJAFT POLITIK TE MINISTRAVE RILINDAS TE RADHES DHE TE DREJTOREVE TE POLICISE, U SHNDERRUA NE NJE POLICI NE SHERBIM TE PARTISE, ORGANIZATAVE KRIMINALE DHE KUNDER INTERESAVE TE POPULLIT DHE TE SHTETIT!! PAS VITIT 2013, PAS LIRIMIT NGA DETYRAT TE POLICEVE "BARKEDERRA" NE RADHET E KESAJ POLICIE HYNE KRIMINELET, TE KORRUPTUARIT, TE PAAFTET, MASKARENJTE, IDIOTET, DEBILAT, INJORANTET DHE ANALFABETET, KY KRYEANALFABETI DHE KRYEINJORANTI ESHTE VETE KY HAJVAN!! 40% E KRYEPOLICEVE TE QARQEVE DHE TE KOMISARIATEVE TE POLICISE SOT JANE OSE TE BURGOSUR, OSE TE SHKARKUAR OSE NE ARRATI SI PERSONA NE KERKIM PER VEPRA PENALE DHE BASHKEPUNETORE NE KRIME TE NDRYSHME!!! KJO ESHTE POLICIA QE DUAM!!! KETU O HAJVAN, NUK BEHET FJALE PER POLICIN QE DHUNOI ATE FEMIJEN E MITUR, ME ATE LE TE MERRET LIGJI, SEPSE JU I BETE TE TILLE. POR SOT BEHET FJALE VETEM PER SJELLJEN, REAGIMIN DHE KOMENTIN TEND PREJ IDIOTI, HARBUTI, MASKARAI, PERDHUNUESI, PREJ NJE PRINDI TE POSHTER, PREJ NJE ENVERISTI TE QELBUR ME ATE MENDESINE TENDE PREJ RILINDASI FAQEZI!!! TI MASKARA DHE DHJAKS MUTI, QE TRIMEROHESH PERPARA NJE FEMIJE TE MITUR DHE INTIMIDON ME HARBUTERI DHE ARROGANCE PREJ RRUGACI ORDINER, NENEN E TIJ, NJE GRUA PA BURRE DHE HALLEXHESHE, DHE TREGOHESH NJE MI FRIKACAK PERPARA BANDAVE TE DROGES, KRIMINELEVE DHE TE ATYRE QE T'I VARIN BOLET NE MAJEN E KANGJELLAVE TE GARDHIT TE DREJTORISE SE PERGJITHSHME TE POLICISE!!! HARBUT!!! O MUT! DUHEJ TE KISHE DHENE DOREHEQJEN QYSH PERPARA 4 ORESH DHE JO TE QURRAVITESH ME REAGIME IDIOTE!!! SA ME SHUME TE FLASESH PA DHENE DOREHEQJEN, AQ ME SHUME PO E ZHYT VETEN NE GJIRIZIN GJIGAND TE MUTIT TE RILINDJES!!! UNE E DI SHUME MIRE SE SI PO TE SHAN NGA ROBT DHE PO TE OFENDON NE TELEFON SATRAPI I SURRELIT NE KETO MOMENTE!!!

Shto koment

Denonco