Telefonata parandaloi ngjarjen e rëndë, si u kap autori që do vriste 32-vjeçarin. Arrestohen edhe dy….

Telefonata parandaloi ngjarjen e rëndë, si u kap autori që do vriste 32-vjeçarin. Arrestohen edhe dy….

12:06, 29/05/2020

Arrestohet nje 35-vjecar, pasi tentoi te vriste me arme zjarri nje bashkefshatarin e tij. Ne pranga jane vene edhe dy kusherinjte e tij, pasi ndihmuan autorin, duke i fshehur armen me te cilen do bente krimin.

Policia e Fierit ben me dije se ka qene nje telefonat nga vete i shenjestruari, qe ka vene ne levizje efektivet dhe ka bere te mundur kapjen e autorit.

Ja njoftimi i plotë i policisë:

Në sallën operative të DVP Fier ka ardhur një telefonatë nga shtetasi A. Y., se në fshatin Kreshpan një person kishte tentuar ta vriste. Policia ka vlerësuar menjëherë situatën duke organizuar punën për zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe arrestimin e autorit.

Falë veprimeve të shpejta operacionale dhe hetimore u bë e mundur zbardhja në kohë rekord e ngjarjes, identifikimi, lokalizmi dhe kapja në flagrancë e autorit, shtetasit E. M., 35 vjeç, banues në Kreshpan, i cili ishte larguar nga vendngjarja.

Në vijim të veprimeve hetimore, Policia ka arrestuar në flagrancë edhe 2 shtetas të tjerë (të afërm të shtetasit E. M.), të cilët e kishin ndihmuar autorin duke i fshehur armën me të cilën ai kishte tentuar të vriste për motive të dobëta shtetasin A. Y., 32 vjeç, banues në Kreshpan.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Fier arrestuan në flagrancë, për moskallëzim krimi, shtetasit F. M., 69 vjeç dhe Z. M., 47 vjeç, banues në Kreshpan.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan arma e krimit (pistoletë me mulli) dhe 80 fishekë.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për veprat penale “Vrasja e mbetur në tentativë”, “Mbajtja pa leje e armëve dhe municionit luftarak” dhe “Moskallëzim krimi, i kryer në bashkëpunim”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco