Ja kujt i përkiste llogaria bankare ku u sekuestruan 400 mijë dollarë. Dyshimet e policisë

Ja kujt i përkiste llogaria bankare ku u sekuestruan 400 mijë dollarë. Dyshimet e policisë

15:40, 28/05/2020

Vendoset sekuestro preventive për një llogari banke në shumën 400 mijë dollarë, qe i perket administratorit të në një shoqërie SHPK.

Burime zyrtare nga policia bene me dije se ky vendim u mor pas hetimit të nisur nga Seksioni për Hetimin e Pastrimit të Parave në DVP Tiranë, në koordinim nga Departamenti i Policisë Kriminale dhe nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Bëhet fjalë për biznesmenin Aleksander Gavoci, pronar dhe administrator i një kompanie ndërtimi në Tiranë.

Ja njoftimi i plotë i policisë

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Pastrimit të Parave në DVP Tiranë kishin dërguar materialet paraprake hetimore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e cila regjistroi procedimin penal për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose të veprimtarisë kriminale” dhe “Ushtrim pa licencë i veprimtarisë financiare”.

Në zbatim të këtij procedimi, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tirane, për identifikimin dhe gjetjen e aseteve kriminale që rrjedhin nga veprimtaria kriminale, në funksion të procedimit penal të vitit 2020 dhe vendimit të sekuestrimit datë 26.05.2020, u bë sekuestrimi i llogarisë bankare në shumën 400 mijë dollarë, në emër të shtetasit A. G., administrator i një shoqërie SHPK, për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose të veprimtarisë kriminale” dhe “Ushtrim pa licencë i veprimtarisë financiare” .

Vendoja e sekuestros preventive, pas tentativës së bërë nga shtetasi A. G., për transfertën e shumës jashtë vendit, në Australi, në llogari të vëllait të tij.

Nën drejtimin e Prokurorisë po vijon puna për të zbuluar asete të tjera dhe bashkëpunëtorët në këtë aktivitet kriminal.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shkodrani28/05/2020 17:22

Ky dhe i vellau kan vra 4 veta ne 2006 ne qender te Tiranes. Pra i vellau ne kerkim ndodhet ne Australi dhe shteti yne se qan trapin fare. Ku eshte OFLeshi

Shto koment

Denonco