Caktohet data zyrtare e hapjes së kopshteve dhe çerdheve Foto ilustruese

Caktohet data zyrtare e hapjes së kopshteve dhe çerdheve

14:39, 26/05/2020

Kopshtet dhe çerdhet në Shqipëri do të hapen nga data 1 qershor.

Vendimin zyrtar e dha ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në një njoftim për mediat.

“Strategjia e rihapjes do tĂ« vijojĂ« sipas fazave qĂ« komiteti teknik i ekspertĂ«ve ka miratuar. Do tĂ« vijojmĂ« me hapjen e çerdheve dhe kopshteve nga data 1 Qershor, protokolli I tĂ« cilave Ă«shtĂ« miratuar dhe Ă«shtĂ« shpĂ«rndarĂ« pĂ«r t’u parapĂ«rgatitur pĂ«r kĂ«tĂ« datĂ«. VlerĂ«sojmĂ« qĂ« ky protokoll por edhe tĂ« gjithĂ« protokollet e sigurisĂ« duhet tĂ« zbatohen rreptĂ«sisht, pasi janĂ« baza pĂ«r ruajtjen e shĂ«ndetit tĂ« popullatĂ«s”. Deklarata u bĂ« nga Ministrja e ShĂ«ndetĂ«sisĂ« dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, e cila mori pjesĂ« sot nĂ« mbledhjen e Komitetit Teknik tĂ« EkspertĂ«ve.

Sipas Ministres së Shëndetësisë, faza e dytë e rihapjes do të vijojë edhe me sezonin turistik, me protokolle sigurie në funksion të mbrojtjes dhe vetëmbrojtjes së qytetarëve, për të kufizuar përhapjen e COVID19.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco