Koronavirusi në Shqipëri, 5 raste në 24 orët e fundit

Koronavirusi në Shqipëri, 5 raste në 24 orët e fundit

11:01, 21/05/2020

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se është ulur sërish numri i rasteve të reja në vend.

Në 24 orët e fundit, 5 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Mësohet se 3 raste kanë qenë në Durrës, 1 në Tiranë dhe 1 në Krujë. Ndërkohë numri në total i të prekurve ka shkuar në 969.

DEKLARATA E PLOTE

Mirela Cami
Drejtore e Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor

Ju bëjmë me dije të dhënat e 24 orëve të fundit të situatës së COVID-19 në vendin tonë. Edhe pse situata epidemiologjike paraqitet e qëndrueshme, ka vijuar puna intensive e epidemiologëve në terren, për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin aktiv të tyre, si në zonat e kuqe por edhe në ato të gjelbërta.  Ndërkohë mjekët e familjes po monitorojne në vazhdimësi rastet aktive me Covid19 që kanë simptoma të lehta ose janë asimptomatikë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 204 qytetarë si të dyshuar të prekur me COVID-19 dhe janë konfirmuar pozitivë 5 raste.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 3 raste në Durrës, 1 në Tiranë dhe 1 në Krujë, kontakte të rasteve të mëparshme pozitive. Të shëruar janë 13 qytetarë.

Gjendja në spitalin infektiv paraqitet e qëndrueshme prej ditësh me 14 pacientë të shtruar dhe vetëm 3 prej tyre janë në terapi intensive.  

Deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 969 qytetarë. Prej tyre, rreth 80% janë të shëruar.

Aktualisht janë 167 persona aktivë me COVID-19, kryesisht në Tiranë, Durrës dhe Krujë.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 13,500 testime molekulare dhe serologjike. Deri tani janë mbi 1 mijë testime serologjike në personel shëndetësor, me një pozitivitet të përgjithshëm rreth 8%.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale fton qytetarët të tregohen të kujdesshëm, duke respektuar rregullat, te ruani distancimin fizik dhe higjienën personale. Nëse keni shenja të Covid19 telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. 

COVID-19 – Statistika (21 Maj 2020)
Testime totale- 13825
Testime molekulare- 12759
Testime serologjike- 1066
Raste pozitive- 969
Raste të shëruara- 771
Raste aktive- 167
Humbje jete- 31 (Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)
   
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:
Tiranë-55
Durrës-47
Krujë-31
Shkodër-10
Berat-10
Kamëz-9
Fier-2
Elbasan-1
Mirditë-1
Korçë-1

VIJON

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco