Kosovë: Që ditën e dytë pa taksë, nga Serbia hynë 84 maune me gjysmë milioni euro mall

Kosovë: Që ditën e dytë pa taksë, nga Serbia hynë 84 maune me gjysmë milioni euro mall

13:55, 06/04/2020

Zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci ka dhënë statistikat pas ditës së dytë kur Qeveria në detyrë e Kosovës ka hequr taksën duke vendosur masën e reciprocitetit me Serbinë.

Stavileci për RTV Dukagjinin thotë se gjatë ditës së sotme janë shtuar produktet e lëndës së parë dhe artikujve tjerë që janë futur nga Serbia në Kosovë.

“Ditën e parë nga Serbia në Kosovë kanë hyrë rreth 16 maune, ndërsa sot ka pasur një vëllim më të madh të mallrave me mbi 84 maune e që kapin vlerën e rreth gjysmë milioni euro”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Stavileci thotë se në bazë të informatave por jo të konfirmuara plotësisht sot janë kthyer prapa dy maune nga Serbia, ndërsa dje ishte kthyer prapa një muane.

“Këto maune nuk i kanë plotësuar kriteret kushtetuese siç janë vendosur në bazë të vendimit të qeverisë”. Zëdhënësi i Doganës së Kosovës thotë se dy ditë pas largimit të tarifës ende nuk ka ndonjë produkt boshnjak që është futur në Kosovë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco