Dikur iknin nga mali, tani shqiptarët futen në Shqipëri nga mali

Dikur iknin nga mali, tani shqiptarët futen në Shqipëri nga mali

14:12, 04/04/2020

Shqiptarë emigrantë në Greqi po tentojnë të futen në mënyrë klandestinë në atdheun pas vendimit të autoriteteve shqiptare për të bllokuar kufirin si masë ekstreme kundër përhapjes së koronavirusit, raporton Ora News.

Gjashte emigrantë janë kapur nga forcat e FRONTEX në tentativë për të hyrë në vend përmes malit.

Burimet thonë se ata janë gjobitur dhe më pas janë lënë të lirë me detyrimin për t'u vetëkarantinuar në shtëpi për 14 ditët e ardhshme.

Ndërkohë në tokën neutrale mes Shqipërisë e Greqisë në Kakavijë mësohet se ne mesdite kanë mbetur edhe 7 shtetas shqiptarë.

Disa orë më parë rreth 20 të tjerë me dy shtetësi janë kthyer drejt Greqisë. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco