Katër fëmijë të prekur/ Rëndohet Tirana, 102 raste

Katër fëmijë të prekur/ Rëndohet Tirana, 102 raste

11:29, 26/03/2020

Është rritur edhe gjatë ditës së sotme numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri. Harta është shtuar me Tropojën dhe të prekur janë edhe katër fëmijë në rang vendi.

Ministria e Shëndetësisë konfirmon se gjatë 24 orëvë të fundit janë konstatuar 28 raste të reja duke e çuar numrin total të të prekurve nga koronavirusi në 174.

Zonat më të prekura deri më tani janë Tirana, Fieri dhe Durrësi, ndërsa gjatë dy ditëve të fundit hartës i është shtuar Kruja, Berati, Lezha dhe Hasi. Shqetësuese është Tirana, ku numri i të prekurve ka kaluar 100, duke shkuar tashmë në 102 raste.

“Nga të prekurit, rezultojnë 4 raste pozitive të moshës pediatrike, kontakte të rasteve pozitive, janë pa shenja klinike dhe në gjendje të mirë shëndetësore”, tha mjekja e ISHP, Eugena Tomini.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 73 të shtruar dhe prej tyre 3 raste janë në terapi intensive dhe 2 janë të intubuar.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

- Tiranë           102 raste
- Durrës           10 raste
- Lushnje         4 raste
- Elbasan         5 raste
- Rrogozhine   2 raste
- Fier               18 raste
- Kavaje          4 raste
- Korcë            11 raste
- Vlore            5 raste
- Shkodër        3 raste
- Lezhë            4 rast
- Berat             1 rast
- Has               2 raste
- Krujë            1 rast
-Tropojë          2 raste

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco