E shpëton peshqiri, një nga shqiptarët që terrorizuan 11-vjeçarin me të atin dhe i përdhuan nënën

E shpëton peshqiri, një nga shqiptarët që terrorizuan 11-vjeçarin me të atin dhe i përdhuan nënën

07:50, 29/02/2020

Aleksander Nikolla, një 47-vjeçar shqiptar i akuzuar për sulmin e dhunshëm ndaj një shtëpie në 2007, do të lirohet nga burgu pasi Gjykata Provinciale në Toledo e ka liruar nga akuzat për krimet e grabitjes dhe dhunës në një shtëpi të banuar dhe sulmet seksuale.

Në burg për këtë kauzë që nga 29 maj 2018, ai do të dëbohet nga Spanja për shkak se ndodhej ilegalisht atje.

Në aktvendimin e tij, të shkruar një ditë pas seancës dëgjimore gjykata sqaron se “nuk ka dyshim” që Aleksandri mori pjesë në sulmin ndaj shtëpisë, në një qytet në provincën e Toledos, por dënimi u krye gjatë periudhës së paraburgimit, përcjell Panorama.

Në lidhje me sulmin seksual, në vendimin prej 20 faqesh, shpjegohet se “nuk ka prova se njëri prej tyre ishte Aleksandri, sepse mbetjet e ADN-së së tij zbulohen në një peshqir që ishte në banjën në katin e sipërm të ndërtesës, ku anëtarët e familjes mbetën të mbyllur”.

Për më tepër, gruaja u pyet nga gjyqtari Juan Ramón Brigidano, nëse ndonjë nga dy individët që e dhunuan atë kishte fshirë fytyrën me peshqir; domethënë Aleksandri. Viktima tha “qartësisht nuk e di”.

Peshqiri

Ekziston një fakt i dytë që e bën dhomën të ketë “më shumë se dyshime të arsyeshme” për autorësinë. Garda Civile që udhëzoi raportin detajoi që mostrat biologjike u morën në të gjithë shtëpinë dhe, konkretisht, në vendin ku ndodhi përdhunimi, garazhi. Agjentët vlerësuan pika të ndryshme të mbetjeve biologjike, nga të cilat morën mostra të cilat u dërguan për analiza.

“Sidoqoftë,” shpjegon gjykata, “asnjë prej tyre nuk zbulon mbetje të ADN-së së Aleksandër Nikollës. Kjo do të thotë se në vendin ku ndodhi përdhunimi, nuk ka mbetje biologjike të të akuzuarit, ndërsa ato paraqiten në objektin që nuk ka qenë kurrë në garazh, siç është peshqiri, dhe në vendin ku me siguri nuk është kryer shkelja, siç është banjoja në zonën e sipërme”.

Ngjarja

Më 14 shtatori 2007, rreth orës 02:30, Aleksandri dhe tre persona të paidentifikuar sulmuan banesën. Për ta bërë këtë ata detyruan bllokimin e njërës prej dyerve të hyrjes që çuan në një dhomë ngjitur me garazhin. Ata mbanin fytyrat e tyre të mbuluara me kapuç dhe në duar kishin doreza.

Njëri prej tyre qëndroi te dera e dhomës së djalit 11-vjeçar dhe tre u drejtuan në dhomën e gjumit, duke u zgjuar dhunshëm çiftin. Me një objekt të mprehtë (thikë ose kaçavidë), ata kërkuan që t’u jepnin orët e dorës dhe i pyetën për paratë dhe kasafortën.

Ndërsa mësuan se ku kishin bizhuteritë dhe sendet e vlefshme, kriminelët u nisën për të kërkuar në rroba dhe sirtarët e dhomës së gjumit.

Ata shkuan në banjë ku lidhën burrin me duar pas shpinës. Njëri nga sulmuesit e goditi me grusht, i cili mbeti pa ndjenja menjëherë, edhe më pas u ringjall me ujin e dushit.

Pastaj ata u detyruan të dilte nga banjoja për të filluar “turneun” nëpër dhomat e shtëpisë në kërkim të më shumë parave dhe sendeve të çmuara. Ata zbritën në dhomën e ndenjes, ku marrin 2000 euro.

Më pas vazhduan poshtë shkallëve, derisa arritën në garazh, ku u thanë se ekzistonte një vend i sigurt, por e hapën dhe rezultoi të ishte bosh.

Ata e ngritën çiftin përsëri në katin kryesor, ku një hajdut qëndroi me burrin në banjën e dhomës së gjumit, ndërsa të tjerët e detyruan gruan të kthehej përsëri me ta në garazh.

Ndërsa zbrisnin shkallët, dy nga subjektet preknin me këmbëngulje gjinjtë e gruas, të cilët e kishin kapur për qafe me një forcë të tillë sa e kishte të vështirë të merrte frymë.

Asnjëri nga ata dy individë “nuk ka qenë në gjendje të identifikohet” që prej atëherë. Në garazh, njëra prej tyre e shtyu viktimën në tokë, e cila kishte duart e lidhura pas shpinës, dhe tjetri e shtrëngoi, duke i futur gishtërinjtë në vaginë dhe anus dhe më pas u përpoq ta përdhunonte por nuk arriti dot. Më pas, ata e detyruan gruan t’u bënte “gojore” secilit.

Pas kësaj, ata u kthyen përsëri në katin e fundit të ndërtesës ku mbyllën çiftin dhe djalin e tyre në banjën e dhomës së fëmijës përpara se të iknin nga shtëpia, shkruajnë mediat spanjole, përcjell Panorama. Ata morën 2,000 euro para dhe bizhuteri, dy orë të markës Rolex dhe një tjetër të firmës Breitling.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco