‘Do sakrifikohemi’, protestuesit e Poçemit do vijojnë grevën e urisë

‘Do sakrifikohemi’, protestuesit e Poçemit do vijojnë grevën e urisë

14:16, 27/02/2020

Gjatë paradites së sotme u njoftua se naftëtarët e Ballshit do të ndërpresin grevën e tyre të urisë pasi është arritur një marrëveshje

Ndërkohë që punëtarët e Poçemit mësohet se do të përshkallëzojnë grevën pasi siç kanë deklaruar, nuk na u ka kaluar asnjë pagë.

Eshtë staku fideri i fratarit dhe 14 fshatra janë  pa energji elektrike. Ndërkohë që punonjësit janë të irritur pasi askujt nuk i ka kaluar paga, sikunder është bërë me punonjesit e uzinës se Ballshit.

Kanë penguar punonjesit e OSHEE të ndërhyn duke mbyllur derën. Nuk lejmë të futet njeri. Do të sakrifikohemi këtu në vendin e punës. Kërcënohet se do të hipin në kullën e ndriçimit e do të hidhen që andej. 

Ata duan zgjidhje në bazë të premtimit të dhënë, 7 paga te plota nga 27 të prapapambetura dhe nënshkrimin e kontratës nga 1 marsi, punonjesit e nenstacionit elektrik me OSHEE dhe ata te stacionit te pompimit me ujesjellesin Mallakastër. 

Gjatë kohës që po zhvillonin intervistën me median ndodhi një defekt. U stakua i gjithë nënstacioni duke lënë pa energji një pjesë të mirë të gjithë Mallakastrës dhe pa ujë të gjithë qytetin dhe njesite administrative. /syri. net/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco