FOTO-EMRI/ 'Nuk kisha lekë për shpenzime', dy vjet burg për shqiptarin në Angli pasi u kap duke…

FOTO-EMRI/ 'Nuk kisha lekë për shpenzime', dy vjet burg për shqiptarin në Angli pasi u kap duke…

20:04, 17/02/2020

Një 47-vjeçar shqiptar është arrestuar nga Policia britanike pasi u kap teksa shkëmbente lëndë narkotike në zonën e Marlborough.

Bëhet fjalë për shtetasin Ilir Hysa, i cili sapo pikasi policinë tentoi të digjte rreth 2,000 paund drogë.

Ai pretendoi se ishte drejtuar tek kjo mënyrë për përfitimin e parave pasi humbi punën në një lavazh dhe si shofer shërbimesh.

Duke e burgosur për 28 muaj në Gjykatën mbretërore të Swindon, gjykatësi Jason Taylor pranoi se Hysaj ishte në një periudhë të vështirë financiare.

Por ai tha: “Kjo nuk mund të jetë justifikim për drogën e klasit A, e cila la gjurmë të shkatërrimit tek përdoruesit”, raporton Gazeta Panorama.

Prokurori Tessa Hingston tha se policia po mbante nën vëzhgim një shtëpi në Forest Hill, afër Marlborough, pasi ata dyshuan se ishte duke u përdorur si një pikë shpërndarjeje nga bandat që shesin drogë.

Vëmendja e oficerëve u tërhoq në mënyrë të veçantë për një VW Passatt të drejtuar për në shtëpi nga një burrë i përshkruar si njeri me kokë tullac.

Ai burrë u pa duke dalë nga makina dhe t’i afrohej një Vauxhall të parkuar dhe të linte diçka në anën e drejtuesit të automjetit. Një grua erdhi nga shtëpia dhe mori paketën.

Analiza e kamerave të trafikut zbuloi se Passatt kishte bërë udhëtime të rregullta nga zona e Thames Valley në Marlborough midis dhjetorit dhe janarit. Makina ishte e siguruar në emrin e Hysa.

Hysa, pa adresë fikse, u deklarua fajtor për posedim me qëllim të furnizimit të kokainës.

John Upton, duke u mbrojtur, tha se klienti i tij kishte ardhur në Mbretërinë e Bashkuara rreth dy vjet e gjysmë më parë. Ai kishte punuar si shofer dhe larës makinash, por kishte humbur të dy vendet e punës në fund të vitit të kaluar.

Ai gjithashtu kishte humbur patentën e shoferit dhe duhej të kthehej në Itali për ta rinovuar atë. Me një qira javore në Londër prej 300 paund, faturat e tij ishin në rritje, kështu që ai u kthye te shitja e drogës për të mbijetuar. Z. Upton tha se Hysa ishte një njeri me karakter të mirë.

Ilir Hysa

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco