Elvisi i uli pantallonat dhe.../ Dëshmia tronditëse në polici, si u përdhunua viktima në Mallakastër

Elvisi i uli pantallonat dhe.../ Dëshmia tronditëse në polici, si u përdhunua viktima në Mallakastër

20:03, 14/01/2020

Dëshmitë tronditëse të dy 16-vjeçarëve të akuzuar për vrasjen e ndodhur më datë 5 janar në Mallakastër zbardhin se si ndodhi ngjarja.

NĂ« dosjen e plotĂ« tĂ« ProkurorisĂ« tĂ« zbardhur nga gazeta “Panorama”, thuhet se 26-vjeçari Ervis Zotaj e mohon pĂ«rfshirjen e tij nĂ« vrasjen e Drita Saliajt, si dhe shoqĂ«rinĂ« me dy tĂ« miturit, Luis Saliaj dhe Sindi Shehaj. NdĂ«rkohĂ«, dĂ«shmia e kĂ«tij tĂ« fundit ka nxjerrĂ« fakte tronditĂ«se pĂ«r ngjarjen. Fillimisht u dyshua se krimi nĂ« GjerbĂ«s tĂ« MallakastrĂ«s kishte ndodhur pas njĂ« grabitjeje nĂ« shtĂ«pinĂ« e 51-vjeçares.

Por 16-vjeçari ka treguar se gjithçka ka ndodhur pas pazareve pĂ«r shitblerjen e hashashit. Sipas tij, i dyshuari Ervis Zotaj ka kryer marrĂ«dhĂ«nie seksuale me dhunĂ« me 50- vjeçaren, i cili mĂ« pas, nĂ« bashkĂ«punim me Luis Saliajn, e ka lidhur viktimĂ«n duke e transportuar trupin pĂ«r nĂ« rezervuarin e fshatit. “ËshtĂ« afruar te dritarja dhe ka parĂ« qĂ« Ervisi i ka hequr me dhunĂ« pantallonat DritĂ«s e pas kĂ«saj ka kryer marrĂ«dhĂ«nie seksuale me tĂ«. NdĂ«rkohĂ« qĂ« Ervisi kryente marrĂ«dhĂ«nie seksuale, Luisi ka dalĂ« jashtĂ« ku ka gjetur dy litarĂ«, me tĂ« cilĂ«t e kanĂ« lidhur DritĂ«n.

Pas kĂ«saj, Ervisi dhe Luisi i kanĂ« futur nĂ« gojĂ« njĂ« shall dhe e kanĂ« nxjerrĂ« jashtĂ« duke e mbajtur nĂ« krahĂ« dhe e kanĂ« çuar te makina e Ervisit”, thuhet nĂ« dosje. NdĂ«rkohĂ«, nipi i burrit tĂ« viktimĂ«s, i vĂ«nĂ« nĂ«n akuzĂ« pĂ«r “Vrasje me paramendim”, ka rrĂ«fyer para oficerĂ«ve tĂ« PolicisĂ« GjyqĂ«sore se nuk ka marrĂ« pjesĂ« nĂ« ngjarje, duke thĂ«nĂ« se atĂ« natĂ« ka qenĂ« 20 metra larg nga shtĂ«pia e DritĂ«s. DĂ«shmitĂ« e tre tĂ« rinjve kanĂ« qenĂ« tĂ« ndryshme nga njĂ«ra-tjetra. Askush nga tĂ« arrestuarit nuk ka pranuar qĂ« tĂ« ketĂ« dhunuar deri nĂ« vdekje shtetasen Drita Saliaj.

Mbi bazĂ«n e materialit tĂ« ardhur nga Drejtoria Vendore e PolicisĂ« Fier, me shkresĂ«n Nr.83, datĂ« 08.01.2020, Prokuroria pranĂ« GjykatĂ«s sĂ« ShkallĂ«s sĂ« ParĂ« Fier ka regjistruar procedimin penal Nr.11, datĂ« 08.01.2020, nĂ« ngarkim tĂ« personave nĂ«n hetim Ervis Zotaj, Sindi Shehaj e Luis Saliaj, pĂ«r veprĂ«n penale tĂ« “Vrasja me paramendim”, e kryer nĂ« bashkĂ«punim, tĂ« parashikuar nga neni 78/2 e 25 i Kodit Penal. NĂ« mbrĂ«mjen e datĂ«s 06.01.2020, nĂ« Komisariatin e PolicisĂ« MallakastĂ«r Ă«shtĂ« paraqitur shtetasja Mimoza Saliaj, bashkĂ« me djalin e saj, personin nĂ«n hetim Luis Saliaj, banorĂ« tĂ« fshatit GjerbĂ«s, ku bĂ«jnĂ« me dije se nuk gjendet shtetasja Drita Saliaj, banore e tĂ« njĂ«jtit fshat me ta dhe qĂ« banon vetĂ«m, pasi bashkĂ«shorti dhe dy fĂ«mijĂ«t e saj janĂ« jashtĂ« shtetit si emigrantĂ«. Po kĂ«shtu, ata dyshojnĂ« se autorĂ« tĂ« zhdukjes sĂ« shtetases Drita Saliaj janĂ« personat nĂ«n hetim: Ervis Zotaj, banor i fshatit GjerbĂ«s dhe Sindi Shehaj, banor i fshatit ÇerrilĂ«. Me marrjen e njoftimit tĂ« mĂ«sipĂ«rm Ă«shtĂ« ngritur grupi hetimor, i cili ka shkuar nĂ« banesĂ«n e shtetases Drita Saliaj.

Dosja e plotë

NĂ«na e Luis Saliaj

Nga shpjegimet e shtetases Mimoza Saliaj rezulton se Ă«shtĂ« banore e fshatit GjerbĂ«s, MallakastĂ«r. ËshtĂ« e martuar me shtetasin Ardian Saliaj, i cili Ă«shtĂ« i arrestuar pĂ«r veprĂ«n penale tĂ« kultivimit tĂ« bimĂ«ve narkotike. NĂ« datĂ«n 02.01.2020, bashkĂ« me fĂ«mijĂ«t e saj, Luisin (16 vjeç) dhe Orestin (13 vjeç), ka shkuar te prindĂ«rit nĂ« fshatin Rroms, MallakastĂ«r. Sqaron se nĂ« datĂ«n 03.01.2020 Luisi ka dalĂ« nga shtĂ«pia pĂ«r tĂ« shkuar nĂ« Fier. Ka pasur komunikime tĂ« vazhdueshme me tĂ« dhe nga pĂ«rgjigjet e dhĂ«na prej tij ka menduar se e gĂ«njente pĂ«r vendndodhjen e tij. NĂ« datĂ«n 05.01.2020 ka komunikuar pĂ«rsĂ«ri me Luisin dhe ai i ka thĂ«nĂ« se ndodhej nĂ« GjerbĂ«s.

Në datën 06.01.2020 ka shkuar në paraburgimin e Beratit për të takuar bashkëshortin dhe rreth orës 17:00-17:30 është kthyer përsëri në fshatin Rroms. Rreth orës 20:00 aty ka shkuar edhe Luisi, i shoqëruar nga Gëzim Ismaili (nipi i bashkëshortit të saj). Në bisedë me Gëzimin ka mësuar se Luisi kishte dijeni për rrethanat e zhdukjes së shtetases Drita Saliaj. Pas kësaj bisede e ka parë Luisin të shqetësuar dhe e pyet nëse ishte e vërtetë ajo që kishte mësuar nga Gëzimi. Kjo bisedë atë e ka shqetësuar shumë e ndërkohë ka filluar të dridhej e tensionohej shumë.

Pas kësaj, ka pasur interesim edhe nga të afërmit e tyre e në këto rrethana është paraqitur në Komisariatin e Policisë Mallakastër. Di që djali i saj Luisi ka pasur njohje me personin nën hetim, Ervis Zotaj. Po kështu, edhe me personin nën hetim, Sindi Shehaj, djali i saj Luisi ka njohje qysh në shkollën 9-vjeçare e se shoqëroheshin shpesh. Thekson se me Drita Saliajn dhe familjen e saj nuk kanë pasur asnjë lloj konflikti të mëparshëm.

Xhaxhai i Luisit

Nga shpjegimet e shtetasit Rakip Saliaj rezulton se Ă«shtĂ« banor nĂ« lagjen “Kastriot”, Fier. Sqaron se Luisi Ă«shtĂ« djali i vĂ«llait tĂ« tij, Ardianit, i cili aktualisht ndodhet i arrestuar nĂ« Berat pĂ«r kultivim tĂ« bimĂ«ve narkotike. NĂ« datĂ«n 06.01.2020, bashkĂ« me vĂ«llanĂ« e tij, Ilirin, kanĂ« shkuar nĂ« fshatin Rroms, pas telefonatĂ«s sĂ« bĂ«rĂ« nga shtetasja Mimoza Saliaj. NĂ« bisedĂ« me kĂ«tĂ« tĂ« fundit kanĂ« mĂ«suar nga Mimoza gjithçka dinte dhe nĂ« kĂ«to rrethana kanĂ« shkuar nĂ« Komisariatin e PolicisĂ« MallakastĂ«r.

Ervis Zotaj mohon akuzat

Nga shpjegimet e personit nën hetim, Ervis Zotaj, rezulton se është banor i fshatit Gjerbës, Mallakastër. E ka njohur shtetasen Drita Saliaj, por thekson se nuk ka dijeni për rrethanat e vrasjes së saj. Ka në pronësi mjetin me targë AA 889 OY. Sqaron se në datën 04.01.2020, rreth orës 07:30, nga Gjerbësi, bashkë me babanë e vet, shtetasin Syrja Zotaj, kanë shkuar në Ballsh te motra e vet, Marsela Lalaj, e janë kthyer përsëri në Gjerbës të nesërmen, datë 05.01.2020, rreth orës 13:00.

Në datën 06.01.2020, me makinën e tij ka shkuar përsëri në Ballsh dhe është kthyer përsëri rreth orës 15:30 e nuk ka dalë nga banesa deri në momentin që aty ka shkuar Policia. E njeh personin nën hetim Sindi Shehaj, e ka shok e se për herë të fundit e ka takuar në datën 28.12.2019 në Ballsh. E njeh personin nën hetim Luis Saliaj, por nuk ka shoqëri me të. Për herë të fundit e ka takuar atë në datën 29.12.2019, rreth orës 14:30, te banesa e tij, kur ai ka shkuar ta takojë. Pretendon se nuk i ka të regjistruar numrat e telefonave të Sindi Shehaj e Luis Saliaj.

DĂ«shmia e Sindi Shehaj

Nga shpjegimet e personit nĂ«n hetim, Sindi Shehaj, i datĂ«lindjes 13.07.2003, i pyetur nĂ« prani tĂ« psikologes Sonila Banushi, rezulton se Ă«shtĂ« banor i fshatit ÇerrilĂ«, MallakastĂ«r. Sqaron se i njeh personat nĂ«n hetim, Ervis Zotaj e Luis Saliaj, e se ata i ka shokĂ«. NĂ« datĂ«n 04.01.2020, rreth orĂ«s 22:30, e ka telefonuar Luis Saliaj, e i ka thĂ«nĂ« qĂ« tĂ« shkonte nĂ« GjerbĂ«s ta takonte pasi ashtu e kishte punĂ«n. NĂ« kĂ«to rrethana Ă«shtĂ« nisur me makinĂ«n e tij e ka shkuar te Luisi, ku janĂ« takuar nĂ« afĂ«rsi tĂ« banesĂ«s sĂ« kĂ«tij tĂ« fundit. NĂ« bisedĂ« e sipĂ«r i ka thĂ«nĂ« tĂ« linte aty makinĂ«n e tij e tĂ« merrte atĂ« tĂ« Ervis Zotajt, pasi do tĂ« shkonin tĂ« merrnin hashash te shtĂ«pia e Drita Saliajt.

Pas kësaj kanë shkuar te banesa e kësaj të fundit, ku sipas tij, Luisi i ka thënë që të mos hynte brenda pasi kishte pak punë. Ka pritur jashtë, ndërkohë që Ervis Zotaj e Luis Saliaj kanë qenë brenda duke pirë kafe me shtetasen Drita Saliaj. Pas rreth 20 minutash e ka thirrur Luisi e është futur brenda, ku Drita i ka dhënë një gotë raki. Gjatë kohës që po pinte gotën e rakisë Luisi, është ngritur me pretendimin se do shkonte në tualet, por në të vërtetë është futur në dhomën tjetër e ka dalë prej andej me një pako hashash. Këtë të fundit e ka lënë te pragu i derës e është futur përsëri në kuzhinë.

Pas kĂ«saj, Luisi ka kĂ«rkuar qĂ« hashashin ta blinte me 50 euro, ndĂ«rsa Drita thoshte me 200 euro. NdĂ«rkohĂ«, Luisi i ka thĂ«nĂ« qĂ« tĂ« dilte jashtĂ« e ta priste te makina. Kur ka dalĂ« jashtĂ«, ka dĂ«gjuar tĂ« bĂ«rtiturat e DritĂ«s. ËshtĂ« afruar te dritarja dhe ka parĂ« qĂ« Ervisi i ka hequr me dhunĂ« pantallonat DritĂ«s e pas kĂ«saj ka kryer marrĂ«dhĂ«nie seksuale me tĂ«. NdĂ«rkohĂ« qĂ« Ervisi kryente marrĂ«dhĂ«nie seksuale, Luisi ka dalĂ« jashtĂ« ku ka gjetur dy litarĂ«, me tĂ« cilĂ«t e kanĂ« lidhur DritĂ«n. Pas kĂ«saj, Ervisi dhe Luisi i kanĂ« futur nĂ« gojĂ« njĂ« shall dhe e kanĂ« nxjerrĂ« jashtĂ« duke e mbajtur nĂ« krahĂ« dhe e kanĂ« çuar te makina e Ervisit. MakinĂ«n e ka drejtuar ai e Ervisi ka qĂ«ndruar me DritĂ«n nĂ« sediljen e pasme, ndĂ«rsa Luisi nĂ« sedijen e parĂ« tĂ« pasagjerit.

Pasi janë nisur, Luisi i ka thënë të ecte shpejt në drejtim të rezervuarit. Rreth orës 03:00 të datës 05.01.2020, kanë mbërritur te rezervuari, ku Luisi dhe Ervisi e kanë zbritur nga makina dhe e kanë hedhur menjëherë në ujë. Pas kësaj janë kthyer në Gjerbës ku ka marrë makinën e tij dhe është larguar për në banesën e vet, ndërsa Ervisi e Luisi kanë shkuar përsëri te banesa e Drita Saliajt.

Në momentin e ndarjes ata e kanë porositur që të mos tregonte për gjithçka ndodhi. Në banesë ka mbërritur rreth orës 04:30, datë 05.01.2020 e atë ditë nuk ka dalë nga shtëpia. Në datën 06.01.2020 ka çuar vëllezërit në shkollë e është kthyer përsëri në banesë, rreth orës 12:30. Në datë 07.01.2020, rreth orës 02:00, te banesa e tij ka shkuar Policia, e cila e ka shoqëruar për në komisariat.

DĂ«shmia e Luis Saliaj

Nga shpjegimet e personit nën hetim Luis Saliaj, i datëlindjes 14.07.2003, i pyetur në prani të psikologes Sonila Banushi, rezulton se, është banor i fshatit Gjerbës Mallakastër. Sqaron se është kthyer nga Greqia, në datë 23.12.2019. Në datën 26.12.2019, është takuar me personin nën hetim Sindi Shehaj, në Ballsh, të cilin e ka shok, e se janë njohur qysh në shkollë. Po kështu, ka shok edhe Ervis Zotaj, bashkëfshatarin e vet. Në datën 04.01.2020, është takuar me Ervis Zotaj, në Ballsh. Më pas, rreth orës 20:30, e ka marrë në telefon Sindi dhe i ka thënë se ishte me Ervisin, tek varrezat në Gjerbës, e njëkohësisht kanë qenë të gatshëm të shkonin ta merrnin.

Fillimisht nuk ka pranuar por mĂ« pas ka ndryshuar mendje dhe ata kanĂ« shkuar dhe e kanĂ« marrĂ«. NĂ« bisedĂ« e sipĂ«r i kanĂ« thĂ«nĂ« se do tĂ« shkonin tĂ« merrnin hashash tek shtĂ«pia e Drita Saliaj. Sqaron se kjo e fundit ka qenĂ« nusja e xhaxhait tĂ« tij, shtetasit Hair Saliaj. Rreth orĂ«s 00:30, tĂ« datĂ«s 05.01.2020, janĂ« afruar tek shtĂ«pia e DritĂ«s, ku vetĂ« ka qĂ«ndruar rreth 20 m larg. Pas kĂ«saj Ervisi e Sindi pasi kanĂ« hyrĂ« nĂ« oborr, kanĂ« trokitur tek dera, duke thĂ«nĂ« se ishte “Visi”. Pas kĂ«saj Drita ka hapur derĂ«n e ata janĂ« futur brenda, ku kanĂ« qĂ«ndruar rreth 30 minuta.

Më pas kanë parë që Ervisi e Sindi e kanë nxjerrë Dritën të lidhur me duart mbrapa, po kështu edhe këmbët të lidhura dhe e kanë futur në makinën e Sindit. Sindi ka drejtuar makinën ndërsa Ervisi në vendin e parë të pasagjerit dhe janë larguar në drejtim të rezervuarit.

Pas kĂ«saj Ă«shtĂ« larguar vetĂ«m nĂ« drejtim tĂ« PovlĂ«s, e se pas njĂ« ore Ă«shtĂ« takuar me Ervisin e Sindin tĂ« cilĂ«t e kanĂ« gjetur rrugĂ«s dhe e kanĂ« çuar tek “24 OrĂ«shi”, nĂ« Poçem. Pas kĂ«saj Ervisi e Sindi janĂ« larguar nĂ« drejtim rrugĂ«s sĂ« Hekalit.

Ka qëndruar në kafe, e rreth orës 05:30, aty ka shkuar Sindi, i cili e ka çuar në Rroms, tek shtëpia e gjyshit të tij. Në mbrëmjet e datës 06.01.2020, i ka treguar nënës së tij, Mimoza, atë që kishte ndodhur me Dritën, e pas kësaj kanë shkuar në Komisariat./ Panorama.al

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco