Përgjimet e ‘skifterit' në Itali: Harxhojmë 2 mijë euro nata, s'i kemi fituar me djersë

Përgjimet e ‘skifterit' në Itali: Harxhojmë 2 mijë euro nata, s'i kemi fituar me djersë

21:51, 18/11/2019

“Kur zgjohem në mëngjes mendoj vetëm për të vjedhur, të vjedh dikë apo çfarë më del përpara”. 

Kjo është deklarata bëhet nga një 24 vjeçar shqiptar, i quajtur Agustin Ndreca, i cili ishte “shefi” i grupit “Audi Nera” (Audi i zi) që merrej me grabitjen e vilave luksoze në Itali.

Një operacion i organizuar pak ditë më parë në Aurelio, zonë e Romës, çoi në arrestimin e gjashtë personave për vjedhjen e vilave në të gjithë Italinë por veçanërisht në Veri dh në Qendër, që janë edhe zonat më të pasura të vendit apenin.

Hetimet kanë nxjerrë në pah lidhjet e ndryshme, çka bënte që të vepronin në shumë qytete italiane, duke përfshirë Milanon, Venezian, Vicenza dhe Ascoli.

Përveç gjashtë të arrestuarve, nëntë të tjerë po ndiqen penalisht në gjendje të lirë.

Agustin Ndreca, i njohur si “Gusti” është përgjuar nga hetuesit dhe në urdhrin e arrestit në burg, gjykatësi hetues shkruajti e zeza mbi të bardhë se të dyshuarit jetonin duke kryer vjedhje.

Siç është raportuar nga Corriere di Roma, kjo është një frazë tjetër e 24 vjeçarit, një mik i Ermal “Jake” Gjeta: “Unë shpenzoj sepse ato nuk janë para të fituara me djersë. Ata janë para të hajdutëve dhe unë harxhoj kaq shumë: shkojmë në një klub me muzikë dhe harxhojnë 2 mijë euro për një natë“. Në një përgjim tjetër: “Në dimër në katër muaj kemi bërë të paktën një milion”, përcjell Panorama.

Gjatë hetimit u sekuestruan një duzinë Audi të vjedhura dhe mallra të shumta të vjedhura (orë Rolex, Cartier, Gucci dhe marka të tjera prestigjioze, shumë ar, diamant dhe bizhuteri të tjera të çmuara), si dhe çanta dhe objekte të vlefshme që u përdorën nga shokët e të arrestuarve.

Banda e Audit të Zi

Është një shoqatë kriminale e përbërë nga gjashtë persona, të gjithë me origjinë nga Shqipëria, të cilët hynë në veprim vetëm gjatë orëve të mbrëmjes dhe të natës dhe që udhëtonin nga Roma në qytetet e Italisë Qendrore dhe Veriore për të kryer vjedhje dhe plaçkitje të shumta.

Krimet u kryen edhe kur njerëzit ishin në shtëpi dhe në disa raste, përveç parave dhe sendeve të çmuara, hajdutët ishin në gjendje të vidhnin madje edhe çelësat e makinave të viktimave që ata përdorën për lëvizjet e tyre dhe të kryenin vjedhjen pasuese.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco