Kapobanda e Audit 'të verdhë': Sa hap sytë në mëngjes, mendoj vetëm për të vjedhur

Kapobanda e Audit 'të verdhë': Sa hap sytë në mëngjes, mendoj vetëm për të vjedhur

11:28, 18/11/2019

‘Sapo zgjohem në mëngjes mendoj të vjedh, të grabis dikë, çfarë të dalë. Po ti? Për çfarë mendon? Të shkosh në disko?’.

Fjalët e Agustin Ndrecës, 24 vjeç, një nga kapot e bandës së grabitësve që plaçkiste vila nga Cassia në Emilia Romagna, duke kaluar nga Umbria.

Përgjimi i bisedës u autorizua nga gjyqtarja Francesca Ciranna, me arsyetimin se ‘të dyshuarit jetojnë duke kryer grabitje’ dhe çoi në burg shqiptarin e pesë bashkëpunëtorë, ndërkohë që fjalët e dala nga goja e Gustit, siç e thërrasin, janë konfirmimi.

Me një tjetër person të bandës së ‘Audi-t’, Ermal ‘Jake’ Gjeta, 29 vjeç, i cili shton: ‘Harxhoj sepse nuk janë para të fituara me djersë. Janë para të vjedhura dhe harxhoj shumë. Shkojmë në lokale me muzikë e shpenzoj një mijë, dy mijë euro nata’.

Pastaj zbulimi: ‘Në dimër, për katër muaj bëmë e pakta një milion’. Një filozofi tepër e qartë ajo që del nga hetimet e policisë që i çoi autoritetet në banesat në Ponte di Nona e Tor Bella Monaca, ku grupi jetonte me miq e femra.

Si ajo e aftësisë për të hapur kasaforta të çdo lloji dhe përvetësimi pothuajse gjithmonë i makinave ‘Audi’ të viktimave, të cilat pastaj i përdornin për të nxituar lart e poshtë në autostradë. Duke e ditur që kishin gjithmonë pas qafe frymëmarrjen e policisë.

Me operacionin ‘Massa di San Giuliano’-emri i një rruge në periferi të Romës ku mblidheshin anëtarët e bandës-agjentët arrestuan gjashtë persona dhe kanë denoncuar nëntë të tjerë për bashkëpunim në grabitje.

Vetëm në një rast u godit me send të fortë në kokë fqinji i një gruaja që ishte vënë në shënjestër. Grabitjet kryheshin midis Romës e Umbrias, por edhe në Bologna, Ravenna, Modena e Reggio Emilia.

Goditje edhe në Perugia e Frosinone, ku grabitësit bënë të ngriheshin postblloqe nga policia. Pas arrestimit iu sekuestruan mjete grabitjeje, kapuçë për maskim, orë të shtrenjta e stoli të tjera. Sa herë që policia iu ishte afruar më parë, banditët shkonin në Shqipëri për t’u kthyer pas qetësimit të ujërave.

Përgatiti: SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco