Trafikantët shqiptarë të femrave rikthehen në Paris, ofrojnë edhe sherbime seksuale për martesa fallso

Trafikantët shqiptarë të femrave rikthehen në Paris, ofrojnë edhe sherbime seksuale për martesa fallso

12:44, 15/11/2019

Trafikntët shqiptarë të femrave kanë zgjeruar territorin e tyre edhe në Paris, Sipas “capital.fr”, ata nuk janë më të kënaqur me të ardhurat e pakta që kishin në aktivete të tjera kriminale por i janë kthyer sërish prostitucionit edhe pasi kaluan rreth 10 vjet nga një goditje e fortë që kishin marrë nga policia franceze në Paris.

Shqiptarët janë rikthyer në paris, shkruna media. Dhe në të njten kohë ata merren edhe me trafikimin e lëndëve narkotike, armëve dhe kanaleve të paligjshme të imigracionit.

Sipas medias ata, “madje organizojnë martesa të bardha midis prostitutave të huaja dhe klientëve francezë në këmbim të shërbimeve falas seksuale".

Për pak më shumë se një vit, grupet shqiptare janë rikthyer në Paris pas një përparimi në Jugun e Francës, si në Tuluzë ku u shkatërrua një rrjet i madh në qershor 2019.

Përballë tregut të Saint-Mandé (Val-de-Marne), si në bulevardin Carnot në lagjen 12-të  të Parisit pranë “Porte de Vincennes”, furgonët vijnë për të lëshuar çdo mbrëmje nga ora 22:30, një duzinë vajzash nga Vendet lindore. Të gjitha me fustan të vogël dhe që punojnë për 40 euro një takim ne makinat e parkuara.  Gjurmët e trafikut ngelen, prezervativët e përdorur, shami dhe peceta sanitare duke zvarritur në tokë jo larg nga shesh lojërat e fëmijëve, duke detyruar banorët të gjejnë justifikime për të mos i çuar fëmijët e tyre të luajnë këtu.

Të martëm me 12 nëntor, brigada e represionit realizoi një sulm të madhe në sektor, e cila sipas banorve mund të kishte ndalur këtë zgjerim të ri.

Ende sipas “le Parisien”, prostitutat blihen "në Shqipëri në komunitetin rom midis familjeve më të varfëra, ose në vendet kufitare", përpara se të dërgoheshin në Evropën Perëndimore. Shumica nuk janë të mëdha. "Sapo të arrijnë në rrjet, viktimat janë mbyllur në një dhomë dhe dhunohen nga drejtuesit për disa ditë, derisa dorëzimi të ketë përfunduar," raporton gazeta. Duke cituar një dokument ministror, ??ai tha se një prostitutë fiton rreth 10,000 euro në muaj. Për të kufizuar lidhjet e tyre, trafikantët lëvizin rregullisht vajza nga një vend në një tjetër, në Francë, Belgjikë, Gjermani, por edhe në Spanjë ose Itali.

Trafikantë shqiptare ishin dëbuar nga Parisi një dekadë më parë, pas arrestimeve të shefave kryesorë të rrjetit: klani Perlesi dhe vëllezërit Peqini, të dënuar në qershor 2002 me 4, 5 dhe 7 vjet burg. Këto të fundit kishin shfrytëzuar midis 300 dhe 600 gra të blera në bare ose rekrutuar nga familjet e tyre.

https://www.capital.fr/economie-politique/un-mariage-blanc-contre-des-prestations-sexuelles-comment-les-proxenetes-albanais-envahissent-la-france-1355272

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco