VIDEO/ Kokaina në Durrës, policia greke zbulon si ranë në gjurmë të kontenierëve

VIDEO/ Kokaina në Durrës, policia greke zbulon si ranë në gjurmë të kontenierëve

18:56, 09/10/2019

Autoritetet greke kanë dhënë në një konferencë për shtyp këtë të mërkurë pasdite, detaje të reja për zbulimin dhe sekuestrimin e rreth 700 kilogramëve kokainë, mes të cilëve edhe 137 kilogramë.

Drogë që u kap në fund të shtatorit në portin e Durrësit.

Përfaqësues të policisë dhe të doganës u shprehën se pastërtia e kokainës së dërguar nga Ekuadori ishte 85%.

Rrjedhimisht, ata kanë përllogaritur se vlera e drogës së sekuestruar i kalon 10 milionë eurot.

Lidhur mbi mënyrën se si ranë në në gjurmë të ngarkesës, autoritetet greke kanë zbuluar se sinjalizimi erdhi nga një shërbim i huaj doganor, ku më pas kontaktuan me zyrën e DEA-s në Athinë, si dhe me policinë shqiptare.

Droga e fshehur në konteinerët me banane është zbuluar në Selanik dhe në Pire, gjatë disa datave, që nga fillimi i gushtit, duke përdorur ekzamiminin me rreze X-Ray. Në disa raste droga ishte fshehur brenda mureve të konteinerëve, e në disa raste të tjera në motorët e frigoriferëve.

Në vendet ku ishte fshehur kokaina, kishte edhe aparate GPS, me qëllim që dërguesit të dinin në çdo moment vendndodhjen dhe të njoftonin pritësit e ngarkesës.

Autoritetet greke e kanë cilësuar gjithë operacionin si një sukses të jashtëzakonshëm dhe kanë bërë të ditur se në pesë porte të vendit kanë instaluar aparate X-Ray, me qëllim që siç thanë t’u heqin çdo shans rrjeteve të krimit të organizuar që të përdorin portet greke për veprimtaritë e tyre të paligjshme.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco