EMRI/ Video dhe komente pro-ISIS, dy vjet burg për shqiptarin në Itali

EMRI/ Video dhe komente pro-ISIS, dy vjet burg për shqiptarin në Itali

22:39, 12/07/2019

Gjykata e Apelit në Brescia ka dënuar me dy vite burg shqiptarin nga Kosova, Gafurr Dibrani.

Akuzat mbi të cilat u dënua 27-vjeçari janë publikimi i disa videove komenteve nga ana e tij, pro luftës së ISIS në Siri dhe jo vetëm.

Avokati i tij, Marca Capra ka kërkuar lirimin e Dibranit, por kërkesa e tij është refuzuar nga gjykatësit.

Ky nuk është rasti i parë kur shqiptarë nga Kosova ose Maqedonia e Veriut dënohen ose dëbohen  nga shteti italian për propagandën e tyre pro-ISIS në rrjetet sociale.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco