VIDEO/ Sekuestrohet gjysmë toni drogë

VIDEO/ Sekuestrohet gjysmë toni drogë

09:50, 16/06/2019

Nga një kontroll në të cilin u gjetën 25 kg mariuanë, policia arriti të gjurmojnë një nga burimet e shpërndarjes, në rajonin e Marche.

Strategjia e re e Kuesturës së Torinos ka për qëllim të godasë trafikun e drogës, në vend të shitjes me pakicë, me qëllim të kërkimit të furnizuesve të drogës.

Operacioni i fundit i Skuadrës Lëvizëse të Torinos ka kapur një depozitë reale të destinuar për të furnizuar sheshet e ku shpërndahej rregullisht drogë në Torino.

Hetimi filloi më 11 qershor, kur një patrullë policie bllokoi, kontrolloi dhe arrestoi dy shqiptarë të identifikuar si: Elvis Petraj, 32 vjeç dhe Elis Velaj, 19 vjeç, të cilëve iu gjet se posedonin, 25 kg mariuanë, të fshehur në mjetin e tyre: Fiat 500L të cilin e kishin marrë me qira.

Ishte e qartë se të dy kishin marrë sasinë e drogës nga një depo dhe ishin gati për të bërë një dërgesë në Torino.

Përgjimi i telefonave të tyre bëri që policia të ndiqte udhëtimin e tyre derisa arritën në provincën e Pesaro Urbino.

Më 14 qershor, duke punuar me Skuadrën Flying të kryeqytetit Marche, fokusi ishte në qytetin e Gabicce Monte (PU), ku u identifikuan një shtetas shqiptar 37-vjeçar, Aleksandër Latifaj.

Gjatë kontrollit të banesës dhe papafingos, u gjetën pako të shumta të mbështjella me celofan, që përmbanin pothuajse 500 kilogramë mariuanë dhe 40 gram kokainë.

Në tre ditët e fundit, Skuadra e Fluturimit të Torinos ka arrestuar gjashtë persona të tjerë për krime në lidhje me tregtinë dhe trafikun e drogës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco