Lë në mes dasmën e tij për t’i shpëtuar jetën të moshuarës… heroi shqiptar ‘pushton’ mediat italiane

Lë në mes dasmën e tij për t’i shpëtuar jetën të moshuarës… heroi shqiptar ‘pushton’ mediat italiane

15:37, 20/05/2019

Në ditën më të bukur të jetës së tij, ai i shpëtoi jetën dikujt tjetër.

Është kjo historia e mjekut shqiptar në Itali, Sokol Berisha, i cili sapo i tha “PO” dashurisë së jetës së tij dhe po përgatiteshin për një ditë feste.

Pikërisht, kur sapo dolën nga kisha e Shën Françesko d’Assisi në Matera, mjeku pa një zonjë që ishte rrëzuar në tokë.

Menjëherë nuk hezitoi t’i shkonte në ndihmë dhe kështu i shpëtoi jetën 60-vjeçares, duke përdorur defibrilatorin të vendosur në Kishë për ndihmën e shpejtë. Pasi mjeku i dha ndihmën e parë, 60-vjeçarja, e cila ishte turiste, u dërgua në spitalin e Materas.

Berisha, i cili u quajt “dhëndri hero”, njihet në botën e rrejteve sociale si administrator dhe bashkë-themelues i grupit më të madh italian të diskutimeve klinike në mjekësinë e përgjithshme.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco