DETAJE/ Mashtrimi i çiftit zviceran, ja roli i këngëtares Loredana Zefi dhe vëllezërve

DETAJE/ Mashtrimi i çiftit zviceran, ja roli i këngëtares Loredana Zefi dhe vëllezërve

08:21, 09/05/2019

Reperja kosovare Loredana Zefi u arrestua nga policia e Lucernës me akuzën e mashtrimit ndaj një çifti nga qyteza e Valais duke u marrë atyre gjatë tre viteve një shumë prej 900 mijë frangash zviceriane.

Në lojë janë edhe dy vëllezërit e Loredanës, të dy me role të ndryshme.
“Ata morĂ«n nga ne gjithçka. Jemi tĂ« mashtruar dhe tĂ« kĂ«rcĂ«nuar. ParatĂ« qĂ« iu dhamĂ« atyre nuk janĂ« vetĂ«m tĂ« miat por edhe tĂ« miqve dhe tĂ« afĂ«rmve tĂ« mi”, shprehet Petra pĂ«r median zvicerjane “20min.ch”.

Petra 52 vjeçe dhe Hansi 53 vjeç jetonin tĂ« qetĂ« nĂ« qytezĂ«n e tyre deri nĂ« qershor tĂ« vitit 2016, kur Petra ndihej disi e vetmuar dhe hyn nĂ« rrjetin social Badoo ku u njoh me njĂ« djalĂ« tĂ« quajtur Antonio Cas. Kontaktet e tyre vazhduan pĂ«r disa kohĂ«, deri sa njĂ« ditĂ« Antonio i tha Petras se do tĂ« shkonte tek qyteza e saj “vetĂ«m pĂ«r tĂ« folur”. “Ai ishte njĂ« djalĂ« qĂ« tĂ« jepte siguri dhe mund ta besoje”, shprehet Petra.

Pas disa takimesh dhe pasi i kishte thënë se punonte në aeroportin e Baselit, Antonio, i cili me pas do të dilte se quhej Berat dhe ishte vëllai i Loredanës, i qan asaj hallin duke i thënë se duhej të bënte transplant të veshkës së nënës së tij, por se i mungonin paratë.

Transplanti do tĂ« bĂ«hej nĂ« Monako sipas tij dhe duhej bĂ«rĂ« sa mĂ« parĂ«. Antonio i premton asaj se do t’ja kthejĂ« paratĂ« brenda disa muajve, shkruan Albeu.com.
Petra, pa i thënë asgjë bashkëshortit të saj, tërheq nga llogaria 87 000 franga zviceriane dhe ia jep atij në një restorant pa faturë apo dëshmi që të vërtetojë borxhin. Kur bashkëshorti pa më pas çfarë kishte ndodhur me llogarinë e tyre ai u shokua dhe ky do të ishte momenti i parë që për çiftin do të fillonin problemet.

Po afrohej fundi i vitit, kur edhe Antonio duhej tĂ« kthente paratĂ« dhe çifti Petra dhe Hans shkojnĂ« nĂ« aeroport dhe takojnĂ« Antonion, tĂ« cilit i kĂ«rkojnĂ« t’u tregojĂ« pasaportĂ«n. Kur nxjerr pasaportĂ«n ata kuptojnĂ« se ai nuk quhet Antonio, por emri i vĂ«rtetĂ« Ă«shtĂ« Berat. “Kjo na shtangu, por nĂ« atĂ« moment neve nĂ« duheshin vetĂ«m paratĂ« tona”, tregon Petra.

Berati e prezantonte veten si njĂ« person qĂ« bĂ«nte jetĂ« luksi dhe nuk ngurronte tĂ« postonte foto me politikanĂ« tĂ« KosovĂ«s, siç Ă«shtĂ« Ramush Haradinaj. Çifti vendos qĂ« tĂ« sinjalizojĂ« policinĂ« pĂ«r çfarĂ« kishte ndodhur, por nga aty marrin pĂ«rgjigjen se nuk mundet qĂ« tĂ« plotĂ«sonin njĂ« kallĂ«zim nĂ«se paratĂ« i ishin dhĂ«nĂ« me dĂ«shirĂ«. “I kisha dhĂ«nĂ« paratĂ« me duart e mia njĂ« burri tĂ« panjohur”, vijon Petra.

Berati shfaqet sĂ«rish nĂ« janar 2017 dhe i thotĂ« çiftit se mund t’i rifitojĂ« paratĂ« shumĂ« shpejt pĂ«rmes njĂ« kazinoje tĂ« quajtur “BarriĂšre Blotzheim” pranĂ« FrancĂ«s duke i thĂ«nĂ« se aty punonte njĂ« shoku i tij qĂ« mund tĂ« bĂ«nte disa lĂ«vizje tek makineritĂ« pĂ«r t’i mundĂ«suar njĂ« fitim tĂ« madh. Por, Beratit i duheshin para pĂ«r tĂ« luajtur, kĂ«shtu qĂ« Petra dhe Hansi i dhanĂ« atij disa herĂ« shuma tĂ« ndryshme parash pĂ«r t’i luajtur.

Borxhi total kishte shkuar 200 mijë franga dhe ata nuk kishin marrë asgjë pas.
Në mars 2017, çifti i kërkon Beratit që të firmosin një marrëveshje ku ai pranon se u ka marrë atyre 200 mijë franga borxh. Berati pranon. Ai nuk u bë më i gjallë. Për gjashtë muaj çifti nuk mori vesh asgjë për Beratin dhe paratë e tyre.

Sipas mediave zviceriane, ky është momenti kur në lojë hyn Loredana Zefi pasi vëllai i saj i kishte marrë çiftit 200 mijë franga zvicerjane.
NjĂ« mĂ«ngjes shtatori tĂ« vitit 2017, Petran e telefonon njĂ« vajzĂ« qĂ« i prezantohet si Anna Landmann, vajza jashtĂ«martese e juristit tĂ« njohur zvicerian Valentin Landmann. Anna u tha atyre se kishte mĂ«suar pĂ«r çështjen dhe u premtoi se do t’ua kthente paratĂ« mbrapsht.
“UnĂ« mendova se mĂ« nĂ« fund erdhi dikush qĂ« tĂ« mund tĂ« na ndihmonte”, tregon Petra.

Image

Ky mendim iu pĂ«rforcua kur takoi Anna Landmann, e cila ishte njĂ« vajzĂ« kurajoze dhe qĂ« tĂ« jepte besim qĂ« nĂ« takimin e parĂ«. “Ajo ishte mjaft simpatike, e shoqĂ«rueshme dhe e mirĂ« duke na bĂ«rĂ« tĂ« mendonim se mund t’i besonim”, shprehet Petra.

Anna, e cila do tĂ« rezultonte mĂ« pas Loredana Zefi, u kĂ«rkoi atyre qĂ« tĂ« paguanin fillimisht 12 000 franga pĂ«r tĂ« filluar procedurat e ndihmĂ«s juridike. Anna filloi t’u bentĂ« presion atyre pĂ«r kryerjen e pagesĂ«s duke iu dĂ«rguar mesazhe nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« vazhdueshme.

“NĂ« fund ajo na tha nĂ« formĂ« presioni se nĂ«se nuk paguanim do tĂ« na dĂ«rgonte bashkĂ«shortin e saj”, tregon Petra duke mbajtur nĂ« dorĂ« edhe mesazhet qĂ« i ka nisur Anna, e cila i kishte kĂ«rkuar atyre edhe bizhuteri tĂ« shtrenjta. Petra i dha asaj njĂ« ndĂ«r bizhutĂ« e saj mĂ« tĂ« çmuara qĂ« e mbante prej vitesh.

Motra

Në vijim të kontakteve, Anna u kërkoi atyre që të bënin një depozitë në emrin e motrës së saj nga nëna të quajtur Loredana Zefi në mënyrë që të tregonte gjatë kontakteve për rikthimin e parave të çiftit se ajo ishte një juriste e konsoliduar dhe me të ardhura financiare të mira.

“Ajo na tha se paratĂ« do tĂ« ishin nĂ« njĂ« depozitĂ« tĂ« sigurt ku askush nuk do tĂ« mundej t’i prekte”, vijon Petra.
Kështu, duke i besuar këtij versioni, çifti derdhi në emër të Loredana Zefit 16 000 franga zvicerjane.

Në periudha të ndryshme, me argumentin se i duheshin si kolateral për vijimin e çështjes, Anna Landmann aka Loredana Zefi i mori çiftit në cash plot 700 mijë franga.
Duke dyshuar më pas tek Anna çifti i shkruan juristit të njohur Valentin Landmann, i cili tha se e vetmja Anna Landmann që njihte ai ishte bashkëshortja e tij, e cila vërtetë ishte juriste por që ishte më e moshuar dhe nuk kishte të bënte fare me historinë që ata i treguan.

NĂ« tetor 2017 nĂ« jetĂ«n e çiftit futet njĂ« tjetĂ«r personazh. Ai Ă«shtĂ« “bankieri” Hans Meier, i cili u thotĂ« se do t’ua rikthejĂ« paratĂ« e marra nga Antonio (Berati) dhe Anna Landmann, por si fillim Petra dhe bashkĂ«shorti duhej tĂ« fusnin 25 000 franga zviceriane nĂ« llogari. Çifti vepron siç u thotĂ« bankieri Hans dhe pritĂ«n pĂ«r rikthimin e parave tĂ« tyre.

Disa muaj mĂ« vonĂ« bankieri shfaqet sĂ«rish duke thĂ«nĂ« çdo gjĂ« ishte gati dhe se krahas 900 mijĂ« eurove qĂ« i kishin marrĂ« Antonio dhe Anna, ai do t’i kthente çiftit edhe 80 000 franga interesa. Por, kjo sipas tij do tĂ« bĂ«hej pasi çifti tĂ« bĂ«nte njĂ« pagesĂ« prej 15 000 frangash nĂ« bankĂ« nĂ« formĂ« koleterali. Çifti e bĂ«n sĂ«rish pagesĂ«n e kĂ«rkuar dhe prisnin paratĂ«.
Çifti deri mĂ« tani kishte dhĂ«nĂ« njĂ« shumĂ« tĂ« madhe parash, por vetĂ«m njĂ« pjesĂ« e vogĂ«l i pĂ«rkiste atyre, kurse tĂ« tjerat ishin marrĂ« borxh nga tĂ« afĂ«rmit.

NĂ« shkurt 2018, Petra ishte nĂ« autobus kur sheh nĂ« faqet e njĂ« gazete lokale foton e madhe tĂ« Loredana Zefit, e cila shoqĂ«rohej me titullin qĂ« lidhej me numrin e madh tĂ« ndjekĂ«sve tĂ« Instagram dhe sukseset me kĂ«ngĂ«n e re “Sunglasses”

“U shokova kur pash atĂ« foto. Pas disa ditĂ«sh u pĂ«rballa me tĂ«, por ajo qeshi dhe mĂ« tha se nĂ« fakt ishte motra e saj qĂ« quhej Loredana dhe ishte kĂ«ngĂ«tare duke qeshur me tĂ« madhe. E kuptova qĂ« po mĂ« gĂ«njente, por nuk mundesha tĂ« debatoja me tĂ«, sepse ajo tĂ« ngjallte frikĂ«â€, tregon Petra.

“Disa ditĂ« mĂ« vonĂ« ajo e pranoi se quhej Loredana Zefi duke treguar se shkruante ndonjĂ«herĂ« tekste pĂ«r qejf, por qĂ« nuk ishte kĂ«ngĂ«tare e famshme. Lori mu betua mbi nĂ«nĂ«n dhe fĂ«mijet se do tĂ« mi kthenin paratĂ« mbrapsht”, vijon Petra.
“MĂ« vonĂ« ajo mĂ« tregoi se Berati ishte vĂ«llai i saj dhe se ajo ishte pĂ«rfshirĂ« sepse donte tĂ« ndihmonte vĂ«llain qĂ« tĂ« kthente paratĂ«â€.

NĂ« mars-prill 2018 Loredana i thotĂ« Petras qĂ« i nevojiteshin makina luksoze pĂ«r t’ia zgjidhur çështjen e saj. “MĂ« tha se i duhen makina qĂ« nuk i ka askush”, tregon Petra.
KĂ«shtu, çifti mori me qira tre makina luksoze, njĂ« Mercedes, njĂ« BMË dhe njĂ« Porsche. LoredanĂ«s i ishte hequr patenta, por ajo Ă«shtĂ« kapur nga radarĂ«t e rrugĂ«s duke drejtuar Mercedesin e marrĂ« me qira nga çifti Petra dhe Hans.

Në maj 2018, Loredana mbetet shtatzënë dhe i thotë Petras se nuk mundet që ta ndihmojë më për këtë problem duke thënë se ka vëllain e saj Agon që do të merrej me të. Loredana i kërkon Hansit dhe Petras që të shkojnë në Lucernë dhe nuk i la që të iknin prej andej për tre javë.
“Kur ne kĂ«rkuam qĂ« tĂ« iknim nĂ« shtĂ«pi ajo nuk na la. Na thoshte se nĂ«se nuk bĂ«jme siç thonĂ« njerĂ«zit e saj do tĂ« humbisnim çdo gjĂ«â€, tregon Petra.

Në korrik 2018, çifti bën një padi ndaj Loredanës dhe vëllait të saj, por gjykata ia hedh sërish poshtë duke thënë se borxhi i ishte dhënë me pëlqimin e palëve.
Loredana i kishte nisur Petras edhe njĂ« mesazh zanor ku i thoshte se e kishte si motĂ«r dhe se ia kishin dalĂ« pĂ«r tĂ« gjetur paratĂ«. “Rri e qetĂ«. Ia dolĂ«m mĂ« nĂ« fund”, thotĂ« Petra se thuhej nĂ« mesazhin zanor.

Çifti ishte i vendosur tashmĂ« pĂ«r tĂ« marrĂ« paratĂ« dhe shkon nĂ« banesĂ«n e LoredanĂ«s nĂ« LucernĂ«. “Atje ishte edhe bashkĂ«shorti i saj Mozzik. U thash se dua t’i bĂ«j njĂ« dhuaratĂ« fĂ«mijĂ«s sĂ« tyre, por nuk mĂ« lejuan. AtĂ« ditĂ« Loredana mĂ« bĂ«ri njĂ« transfertĂ« prej 3 000 frangash nĂ« llogarinĂ« time duke mĂ« premtuar se do tĂ« bĂ«nte drejtĂ«si dhe do tĂ« mi kthente paratĂ«â€, thotĂ« Petra.

VĂ«llai i LoredanĂ«s, Agoni e kontakton çiftin dhe i thotĂ« se nĂ« 6 prill do t’i kthente 650 000 franga, por mĂ« pas takimi nuk bĂ«het. Loredana arrestohet nĂ« 7 maj me akuzĂ«n e mashtrimit dhe pĂ«rvetĂ«simit tĂ« shumave monetare.

Gazeta zvicerane emrin e vërtetë të vëllait të Loredanës (Bekimit) e ka mbuluar me emrin Berat për arsye të mbrojtjes së identitetit. Gjithashtu emrin e vëllait tjetër (Arsim) të përfshirë të saj e kanë mbrojtur me emrin Agon.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco