Mafia e burgut Korydhalos, avokati i arrestuar mbrojti interesat e ekstremistit që u vra në Bularat

Mafia e burgut Korydhalos, avokati i arrestuar mbrojti interesat e ekstremistit që u vra në Bularat

15:29, 19/04/2019

Njësitë e kundërterrorizmit në policinë greke kanë arrestuar dje një ndër avokatët më të njohur në end, Alexandros Lykourezos, bashkë me disa bashkëpunëtorë të tij.

Akuza që ngrihet ndaj avokatit, i cili për një periudhë kohe mori në mbrojtje edhe interesat e familjes Katsifas në Bularat është përfshirje në atë që media greke e quan Mafia e Burgjeve dhe që kryesisht kryen aktivitetin në burgun e sigurisë së lartë të Korydhalos. 

Image

Bashkë me Lykurezos ka rënë në pranga edhe avokati tjetër Theodoros Panagopoulos, ndërkohë që një tjetër avokat, Giorgos Antonopoulos, mbahet në mbikëqyrje. 

Ky i fundit sipas policisë ka qenë në kontakt të vazhdueshëm telefonik me kreun e bandës së burgut në fjalë, Claudian Lekotsai. 

Lykourezos dhe Panagopoulos kanë përfaqësuar në gjyq Antonopoulos në një gjyq kundër dy shqiptarëve të akuzuar pr tentativë vrasjeje ndaj tij në vitin 2014. Dy shqiptarët thuhet se kanë qenë të implikuar në vrasjen në vitin 2017 të një tjetër avokati, Michalis Zafeiropoulos. 
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco