Prangoset avokati i njohur, pjesë e bandës që vrau Albert Bakon në burg

Prangoset avokati i njohur, pjesë e bandës që vrau Albert Bakon në burg

15:17, 19/04/2019

Avokati grek 85-vjeçar, Aleksandros Likurezos është arrestuar për implikimin në grupin “Mafia e Burgut”, në burgun e Koridalos. Arrestimi ka ardhur pas zbulimit të disa bisedave të përgjuara me kreun e bandës kriminale i cili dyshohet të jetë një shqiptar. Bisedat u referoheshin shumave të mëdha të parave që jepeshin mes avokatëve.

Avokati i arrestuar ka qenë gjithashtu i lidhur dhe me vrasjen e shqiptarit Albert Bako i cili është vrarë po në burgun e Koridalos gjatë një përplasje të dhunshme mes grupeve kriminale rivale. Videoja e vrasjes makabre të Albert Bakos u publikua pak ditë më parë, ndërsa shkaktoi një reagim të ashpër si nga ana e opinionit publik në Greqi ashtun edhe në Shqipëri, për mënyrën e trajtimit të të dënuarve shqiptarë atje.

Aleksandros Likurezos është një person me influencë të madhe në jetën publike greke, 85 vjeçari Aleksandros Likurezos është mjaft aktiv në profesionin e tij dhe klientët i ka kryesisht personazhe të njohur publik.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco