Trafik droge/ Policia italiane shkatërron 2 familje kriminale shqiptare

Trafik droge/ Policia italiane shkatërron 2 familje kriminale shqiptare

17:55, 18/04/2019

Media italiane “Il centro” raporton se policia ka shkatërruar dy familje kriminale në zonën e Chietit, të cilët merreshin me trafik droge. Siç raporton media në fjalë, familjet shqiptare trafikonin drogë dhe kishin arritur të blenin makina të shtrenjta me paratë e shumta që fitonin nga aktiviteti ilegal.

Bëhet me dije se familjet shqiptare të shkatërruara janë Beharaj dhe Shametaj, të cilat shpërndanin drogën në krahinat e Chietit, Pescarës dhe Teramos. Në disa raste, droga dërgohej edhe jashtë Abruzos. Dje, policia italiane arriti të identifikojë 75 vetë të dyshuar si të përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike.

Nga 76 të dyshuar, 13 persona përfunduan në burg (4 janë në kërkim). Hetimi ka zgjatur më shumë se 2 vjet dhe tashmë thuajse është zbardhur gjithçka, për atë sesi vepronin familjet shqiptare në aktivitetin e tyre të paligjshëm. Operacioni çoi në 25 arrestime, sekuestrimin e 300 kg marijuanë, 90 kg hashash, dhe 1 kg kokainë. Në rast se e gjithë sasia e drogës do të shitej në treg, atëherë do të fitoheshin deri në 6 milionë euro.

Të dyshuarit, gjithashtu në biznes me familjet historike rome të tilla si familja Spinelli, ishin në gjendje të siguronin lehtësisht armë. Pikërisht armët, familjet shqiptare në fjalë i përdornin në rastet kur përdoruesit e drogës nuk jepnin paratë në kohë. Grupi i trafikut të drogës shpesh herë organizonte  edhe grabitje.

GRUPI I PARË

Hetuesit italianë zbuluan në zonë dy banda kriminale, të cilat funksionin në zonat e Chietit. Dy familjet shqiptare të dyshuara për aktivitet kriminal janë “Beharaj” që përpos se merreshin me trafikimin e lëndës narkotike, gjithashtu kishin marrë përsipër prodhimin e saj. Kastriot Beharaj dyshohet të jetë ndër personat që kujdesej veçanërisht për trafikun e drogës, të cilën e sillte nga Shqipëria në Itali.

Vëllai i tij më i vogël Bushi, ndihmësi i tij i drejtpërdrejtë, ishte i angazhuar “në menaxhimin e bashkëpunëtorëve të mëtejshëm dhe u kujdes për dërgesat e marijuanës dhe kokainës.

GRUPI I DYTË

Në shkurt të vitit 2017, u arrestua Bush Beharaj. Ai dyshohet se bashkëpunonte me vëllanë e tij Eltonin. Ndërsa “në skenë” shfaqet edhe figura e Fatjon Shametajt, njohur si Toni. i cili përveç marrëdhënieve të rëndësishme me vëllezërit Beharaj u vendos si udhëheqës i ri i grupit që tashmë ekziston në vend dhe kryesohet nga një tjetër shqiptar, Orgest Dashi”.

Familja Shametaj, pas ndërprerjes së furnizimeve të drogës për shkak të arrestimit të Bushit, tregoi një aftësi të theksuar për të lëvizur dhe arritur sukses në identifikimin e kanaleve të reja të furnizimit”: Disa bashkëpunëtorë të familjes Shametaj, pas arrestimeve të “udhëheqësve”, kishin hapur një kanal në veri, ku droga arriti nga Spanja.

Hetuesit thanë se bandat duhet të futen në burg, për shkak se veprimtaria e tyre është jashtëzakonisht e rrezikshme për shoqërinë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco