Digjen 4 hektarë pisha në Parkun Kombëtar të Qafështamës, ndërhyrja nga toka e pamundur

Digjen 4 hektarë pisha në Parkun Kombëtar të Qafështamës, ndërhyrja nga toka e pamundur

16:55, 23/03/2019

Një zjarr i përmasave të mëdha ka rënë në malin e Xithit në parkun kombëtar të Qafështamës, në Krujë.

Sipas raportimeve të para, dyshohet se sipërfaqja e djegur është 4 hektarë.

Terreni i thyer dhe përhapja e flakëve me shpejtësi e bën të pamundur operacionin e zjarrfikëseve për shuarjen e tyre.

Vatrat e zjarrit në parkun kombëtar të Qafështamës po përparojnë me shpejtësi, ndërsa vijojnë hetimet për shkaqet e zjarrit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco