FOTO/ Shqiptari shkoi në Angli për Masterin, por përfundon…

FOTO/ Shqiptari shkoi në Angli për Masterin, por përfundon…

18:27, 12/01/2019

Armelind Rexha, një 22-vjeçar shqiptar i cili shkoi në Britani të Madhe për të ndjekur studimet për Master, përfundoi duke kultivuar kanabis. I riu shqiptar u dënua nga gjykata angleze me 2 vjet e 8 muaj burgim, pasi u gjet fajtor për mbjelljen e 800 bimëve narkotike. Shtëpinë e tij e kishte kthyer në një punishte, brenda së cilës ushtronte aktivitetin ilegal.

Ai u arrestua më 7 dhjetor të vitit të kaluar, pasi policia shkoi për kontroll. Autoritetet u njoftuan nga banorët e zonës, të cilët kishin krijuar dyshime rreth jetesës së Armelind Rexhës.

Prokurorja e çështjes, Emma Atkinson tha se 22-vjeçari kishte krijuar dy dhoma të ndryshme për kultivimin e lëndëve narkotike, vlera e të cilave shkonte deri në 672 mijë Paund. Armelind Rexha ka pranuar kultivimin e drogës, por tha se ishte detyruar nga persona të tjerë dhe familja e tij ishte kërcënuar.

Avokati i tij mbrojtës u shpreh në gjykatë se Rexha është person i diplomuar dhe puna e tij fillestare ishte si kopshtar, por gjërat morën përmasa më të mëdha. 22-vjeçari kishte nevojë për të ardhura që të përballonte studimet Master, argumentoi avokati, duke shtuar se shqiptari e ka pranuar fajin.

Kurse gjykatësi deklaroi se sasia e lëndëve narkotike ishte pothuajse prodhim i kategorisë industriale. Ai pranoi gjithashtu se Armelind Rexha ishte vetëm një kopshtar, ndoshta i detyruar apo kërcënuar nga persona të tjerë, por ishte i vetmi që u gjet pranë plantacioneve kur u krye operacioni policor. Për këtë arsye, 22-vjeçari u dënua me 2 vite e 8 muaj burgim.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco