Kryediplomatja e Kosovës: Në Vjenë kërkova përshpejtim të anëtarësimit në BE

Kryediplomatja e Kosovës: Në Vjenë kërkova përshpejtim të anëtarësimit në BE

07:51, 22/06/2024

Ministrja e Punëve të Jashte dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka qenë në Austri, ku mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit Perëndimor”.

Përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook, Gërvalla ka thënë mes tjerash se në dy panele ka bërë thirrje për përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe nevojën e ndërmarrjes së veprimeve konkrete për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor.

“Para homologëve nga shtetet pjesëmarrëse, në dy panele të ndara shpalosa qëndrimet e Republikës së Kosovës rreth sigurisë në Evropë dhe në rajon, reformat e thella të ndërmarra për sundim të ligjit, ngritjen e nivelit të demokracisë dhe zhvillimin ekonomik si dhe bëra thirrje për përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në Bashkimin Evropian si dhe nevojën e ndërmarrjes së veprimeve konkrete për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor.” – ka thënë ajo.

Gërvalla tutje ka thënë se e ka ritheksuar mbështjen e Kosovës ndaj Ukrainës.

“Pashmangshëm diskutuam edhe për agresionin rus në Ukrainë duke vënë në pah mbështetjen dhe solidaritetin e pakusht të Kosovës për Ukrainën”, ka shkruar ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco