25-vjetori i çlirimit të Kosovës, NATO: Puna jonë mbetet sigurimi i paqes dhe liria e lëvizjes pa dallim

25-vjetori i çlirimit të Kosovës, NATO: Puna jonë mbetet sigurimi i paqes dhe liria e lëvizjes pa dallim

18:48, 12/06/2024

Duke festuar 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit, Kosova ka përkujtuar datën 12 qershor, që simbolizon hyrjen e trupave paqeruajtëse të NATO-s në territorin e saj.

Një përpjekje për të ndaluar gjenocidin ndaj popullsisë shqiptare në Kosovë, ky moment historik ka kulmuar me fushatën ajrore të kryer nga Aleanca Veri-Atlantike kundër forcave ushtarake dhe policore serbe.  

NATO ka bërë një postim në faqen e saj zyrtare X, duke kujtuar edhe njëherë ndërhyrjen e saj, gjë që ishte një moment historik për lirinë e popullit shqiptar.

Sot shënohen 25 vjet nga misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë. Misioni ynë mbetet i fokusuar në ruajtjen e një mjedis të sigurt dhe garantimin e lirisë së lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë, në mënyrë të paanshme dhe në përputhje me mandatin e OKB-së”, thuhet në njoftim.

Hyrja e trupave ndërkombëtare bëri të mundur kthimin e mbi 800 000 refugjatëve dhe të zhvendosurve brenda territorit të Kosovës në shtëpitë e tyre, të cilët ishin detyruar të braktisnin vatrat e tyre në kohën e konfliktit dhe ishin strehuar në kampe emergjence në Shqipëri dhe Maqedoni të Veriut.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco