Grenell sulmon Kurtin: Ai po krijon kaos, populli i Kosovës meriton më mirë

Grenell sulmon Kurtin: Ai po krijon kaos, populli i Kosovës meriton më mirë

22:40, 10/12/2022

Ish i dërguari i Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për zhvillimet e fundit në veri.

Grenell ka shkruar në rrjete sociale se Kurti po krijon kaos.

“Kryeministri i Kosovës Albin Kurti po krijon kaos të njëanshëm në veri dhe po përpiqet qartë të shpërqendrojë popullin e Kosovës nga politikat e tij katastrofike ekonomike. Deklarata e ambasadorëve të Quintit për shtyrjen e zgjedhjeve është reaktive, e ngadaltë dhe e dobët”, ka shkruar Grenell.

“Kurti ka thyer në mënyrë të njëanshme Marrëveshjen e Brukselit dhe Marrëveshjen e Uashingtonit. Ai ka hedhur poshtë çdo ide amerikane që i është paraqitur. Dhe Departamenti Amerikan i Shtetit DUHET të bëhet më i ashpër me të. Ai vazhdon të mbjellë kaos. Populli i Kosovës meriton më mire”, ka shkruar Richard Grenell.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco