Familja shqiptare nën hetim për trafik dhe shpërndarje droge. Të gjithë kishin rolet e tyre

Familja shqiptare nën hetim për trafik dhe shpërndarje droge. Të gjithë kishin rolet e tyre

09:10, 27/09/2022

Një familja nga Kosova është vënë nën hetim nga policia Zvicrës, pasi u dyshua se shisnin lëndë narkotike së bashku me fëmijët.

Mes viteve 2014 dhe 2018, prindërit, dy djemtë e tyre dhe vajza kanë shitur kanabis dhe kokainë në sasi të mëdha.

Sipas akuzës fillestare, gjykatat i akuzojnë se kanë importuar dhe shitur në Zvicër, nga viti 2014 deri në prill 2018, datë e arrestimit të tyre, të paktën gjithsej 620 kg marijuanë, 70 kg hashash dhe 1.5 kg kokainë.

Gjyqi i tij, i planifikuar për qershorin e kaluar, ishte shtyrë pasi provat e marra nga një mikrofon i instaluar në automjetin e burrit u cilësuan të paligjshme sipas Gjykatës Federale.

Në bankën e të akuzuarve janë prindërit, 60 dhe 57 vjeç, dy djemtë, 28 dhe 37 vjeç, vajza 32 vjeçe, si dhe ish-dhëndri i tij, një ndihmës i kuzhinës italian 40 vjeç.

Qindra kilogramë drogë

Sipas akuzës fillestare, gjykatat i akuzojnë se kanë importuar dhe shitur në Zvicër, nga viti 2014 deri në prill 2018, datë e arrestimit të tyre, të paktën gjithsej 620 kg marijuanë, 70 kg hashash dhe 1.5 kg kokainë. .

Për këtë arsye të gjithë ata akuzohen për shkelje të rëndë të ligjit federal për narkotikët. Drejtësia akuzon gjithashtu disa prej tyre për pastrim parash, mashtrim, tentativë grabitjeje, hyrje dhe qëndrim të paligjshëm, si dhe shkelje të ligjit federal të armëve. Më i vogli nga vëllezërit është gjykuar edhe për lëndime të rënda dhe të lehta trupore ndaj nënës së vajzës së tij, e cila është përfituese e AB-së si pasojë e kësaj dhune të përsëritur fizike dhe verbale.

Secili anëtar i klanit bëri pjesën e tij. Kryefamiljari importonte drogë nga Spanja dhe Shqipëria. Nënë e bijë e mbajtën, i paketuan dhe i mblodhën paratë. Dy djemtë vepronin si shitës me shumicë ndërsa dhëndri rishiste.

60-vjeçari, drejtuesi dhe truri i rrjetit, nën kontrollin e të cilit e gjithë familja e tij jofunksionale u kthye “në vijë të drejtë”, kundërshton trafikun e kokainës. Ai thotë, përmes një përkthyesi, se u fut në tregtinë e marijuanës sepse ishte në borxhe dhe mund të përfitonte nga kontaktet e fëmijëve të tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco