Në Kosovë do të mbahet stërvitja më e madhe fushore e Ballkanit: 'Defender Europe 23'

Në Kosovë do të mbahet stërvitja më e madhe fushore e Ballkanit: 'Defender Europe 23'

07:39, 16/08/2022

Në Kosovë do të mbahet stërvitja më e madhe fushore e Ballkanit 'Defender Europe 23'. Lajmin e ka bërë të ditur Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj i cili shkruan në Fb:

"Republika e Kosovës do të jetë vend pritës i ushtrimit më të madh fushor në rajonin e Ballkanit "Defender Europe 23".

Përgatitjet janë duke vazhduar, ushtrimet parapërgatitore të ushtrisë sonë, blerja e pajisjeve dhe kompletimi i infrastrukturës, i paraprijnë këtij ushtrimi.

Në "Defender Europe 23", ushtria e Kosovës do të marr pjesë me dy regjimente. Gjatë këtij ushtrimi, planifikohet që të validohen kapacitetet e këmbësorisë së FSK-së në nivel të Regjimentit , nga njësi të specializuara për validim të Ushtrisë Amerikane.

Ushtrimi "Defender Europe 23", do të dëshmoi edhe një herë përgatitjen dhe profesionalizmin e lartë të ushtrisë sonë", ka theksuar Mehaj.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco