'The Guardian': E zhytur në krizë, Kosova s'mund të përballojë importin e energjisë

'The Guardian': E zhytur në krizë, Kosova s'mund të përballojë importin e energjisë

23:22, 15/08/2022

Kosova po vazhdon të përballet me mungesë të rrymës.

Raportimi i The Guardian për krizën energjetike në Kosovë.

Rritja e çmimeve ndërkombëtare të energjisë kanë sjellë ndërprerje të energjisë elektrike në Evropë, pasi Kosova tha se nuk mund të përballojë më të importojë energji elektrike, duke shtuar frikën se tensionet me Rusinë do ta zhysin kontinentin në krizë këtë dimër.

Sipas zëdhënësit të ndërmarrjes shtetërore ballkanike të shpërndarjes së energjisë, KEDS, konsumatorët do të furnizohen me gjashtë orë energji elektrike dhe dy orë ndërprerje.

Reduktimi me energjinë i shpallur të hënën, i cili nuk ka një datë të caktuar përfundimi, është një përgjigje ndaj çmimeve të larta të tregut me shumicë, që do të thotë se Kosova nuk mund të përballojë të importojë energji elektrike.

Kapaciteti i saj gjenerues vendas, pothuajse tërësisht i përftuar nga termocentralet ndotëse me qymyr, është i pamjaftueshëm për të përmbushur afërsisht dy të tretat e kërkesës.

Ndërsa Kosova është një nga vendet më të vogla dhe më të varfra të Evropës, vendimi për zbatimin e ndërprerjeve të planifikuara ngre shqetësime se vendet e tjera evropiane do të detyrohen të ndjekin shembullin.

Çmimet e larta të shkaktuara nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia kanë bërë që liderët evropianë të përpiqen të bien dakord për një plan shumëpalësh për të reduktuar përdorimin e gazit, duke përfshirë potencialisht reduktimet me energjinë.

Me afrimin e dimrit dhe me pak shenja paqeje në horizont, çmimet e energjisë me shumicë janë rritur, me konsumatorët në Mbretërinë e Bashkuar të paralajmëruar të presin fatura mesatare të energjisë në shtëpi prej më shumë se 4,000 funta këtë dimër.

Megjithatë, situata është veçanërisht e rëndë në Kosovë, ku afërsisht gjysma e gjeneratorëve të vendit janë mbyllur për mirëmbajtje të rregullt para dimrit.

Parlamenti i Kosovës shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në fillim të këtij muaji, duke e lejuar atë të zbatojë masa drastike si ndërprerjet e energjisë elektrike për t’u marrë me krizën energjetike. Ndërprerje të ngjashme të energjisë u zbatuan në dhjetor, kur konsumi arriti në nivele rekord pasi temperaturat ranë nën zero.

Kriza e energjisë vjen në mes të tensioneve në rritje me Serbinë fqinje për një urdhër të ri të diskutueshëm që kërkon që pakica serbe e Kosovës të kalojë në targat e Kosovës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco