I dërguari i SHBA për Ballkanin: Marrëdhëniet tona me Serbinë, të komplikuara

I dërguari i SHBA për Ballkanin: Marrëdhëniet tona me Serbinë, të komplikuara

07:43, 26/10/2021

Zëvendësndihmës sekretari i SHBA-së për çështjet e Evropës dhe Euroazisë, Gabriel Escobar, ka thënë se marrëdhëniet e vendit të tij me Serbinë “nuk janë as të mira e as të këqija”.

“Janë të komplikuara”, tha Escobar në një intervistë për Al Jazeera. Ai shtoi se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të ketë përkrahjen e SHBA-së përsa kohë ndjek rrugën europiane, njoton RTK.

Escobar, I Dërguari Special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, ka folur edhe për situatën e tensionuar në Bosnjë-Hercegovinë, pas paralajmërimeve nga Republika Srpska për ndarje. Sipas tij, në Bosnjë nuk do të ketë luftë dhe se palët duhet të fokusohen në zhvillim ekonomik.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari26/10/2021 10:32

SI KA MUNDËSI QË SERBIA NUK PASKA FRIKË NGA AMERIKA? NUK E RRUAJNË FARE AS PËR AMBASADORËT E SHBA DHE AS PËR TË DËRGUARIT E SHBA!!! AS NUK E RRUAJNË FARE NËSE PRISHEN APO JO ME AMERIKËN!! NDËRKOHË, NË SHBA KA MË SHUMË EMIGRANTË SERBË SE SA SHQIPTARË, DIASPORA SERBE ËSHTË MË E MADHE NË NUMËR DHE ME MË SHUMË NDIKIM NË POLITIKËN AMERIKANE SE SA DIASPORA SHQIPTARE!!! SERBIA NUK E RRUAN FARE PËR AMERIKANËT SEPSE POLITIKËN E TYRE NUK E MBËSHTESIN TEK SKUTHLLËQET DIPLOMATIKE TË DIPLOMATËVE TË HUAJ, POR E MBËSHTESIN TEK BYTHA E TYRE, TEK POPULLI I TYRE!! POPULLI TË SJELL NË PUSHTET DHE POPULLI TË RRËZON NGA PUSHTETI DHE JO DIPLOMATËT E HUAJ APO AMERIKANËT!! JA TEK E KENI QYSH DJE SHEMBULLIN E TURQISË SË PAVARUR DHE TË ERDOGANIT! I ZBYTHI TË GJITHË AMBASADORËT PERËNDIMORË, IKËN ME BISHT NDËR SHALË!!! U MBYLLËN NËPËR KOLIBET E TYRE DIPLOMATIKE!!

Shto koment

Denonco