Situata në veriun e Kosovës, vjen reagimi i Gjermanisë

Situata në veriun e Kosovës, vjen reagimi i Gjermanisë

13:25, 26/09/2021

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka reaguar rreth situatës në veri të Kosovës.

Rohde përmes një postimi në Tëitter ka thënë se situata në veri duhet të qetësohet.

“Situata në veri ka nevojë për deeskalim. Unë i bëj thirrje të dyja palëve që të flasin me njëra-tjetrën në vend se të fajësojnë njëri-tjetrin. Mënyra më e mirë: Takohuni në Bruksel për të gjetur një rrugëdalje sa më shpejt të jetë e mundur”, ka shkruar ambasadori Rohde.

Lidhur me situatën në veri ka reaguar edhe diplomatja gjermane Susanne Schutz.

Schutz përmes një postimi në Tëitter, ka shkruar se çdo provokim mes kufirit Kosovë-Serbi duhet të ndalet.

“Çdo provokim në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë duhet të ndalet. Ne i bëjmë thirrje të dyja palëve që të deeskalojnë dhe të takohen sa më shpejt të jetë e mundur. Mbështetje e plotë nga Bashkimi Evropian Miroslav Lajcak, Josep Borrell”, ka shkruar Schutz.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco