Disa nga marrëveshjet që priten midis Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Maqedonisë

Disa nga marrëveshjet që priten midis Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Maqedonisë

13:46, 16/09/2021

Shkup - Ka filluar në Shkup, mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Shefi i kabinetit, Luan Dalipi, të kryeministrit Albin Kurti, ka bërë të ditur se cilat do të jetë disa nga marrëveshjet e nënshkruara në mes dy qeverive, shkruan IndeksOnline.

Sipas tij, Qeveria e Kosovës nënshkruan 11 marrëveshje me Qeverinë e Maqedonisë së Veriut.

“Sot Qeveria e Kosovës nënshkruan 11 marrëveshje me Qeverinë e Maqedonisë së Veriut. Disa nga marrëveshjet: studim i fizibilitetit për rrugën ’Prizren–Tetovë’; bashkëpunim në sferën e diasporës, rregullim kufitar të komunikacionit hekurudhor, bashkëpunim në sektorët e energjisë, turizmit, kontrollit të mallrave strategjike, inovacionit, zhvillimit teknologjik dhe ndërmarrësisë, dhe në qeverisje lokale”, tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco