Konjufca: Presim që Sllovenia ta përkrahë Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave

Konjufca: Presim që Sllovenia ta përkrahë Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave

18:14, 13/09/2021

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka pritur sot në takim ambasadoren e Sllovenisë në Prishtinë, Minca Benedejçiq.

Ambasadorja Benedejçiq ka konfirmuar angazhimin e vendit të saj në fuqizimin e mëtutjeshëm të raporteve në mes të dy shteteve, si dhe vazhdimin e përkrahjes së Kosovës në fusha të ndryshme, me fokus të veçantë në procesin e integrimit euro-atlantik.

Ndërkaq Konjufca e ka njoftuar ambasadoren sllovene lidhur me angazhimet e Kuvendit për miratimin e ligjeve dhe harmonizimin e tyre me ato të BE-së.

Konjufca po ashtu ka theksuar se pret nga Sllovenia, shtet i cili aktualisht kryeson Presidencën e Këshillit të Bashkimit Evropian, që të përkrahë Republikën e Kosovës në procesin e liberalizimit të vizave dhe ta ndihmojë në rrugën integruese për në BE.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco